fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek: Maryja „współodkupicielka”? Nie popadajmy w głupotę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– „Maryja nigdy nie chciała dla siebie niczego, co jest jej Syna. Nigdy nie przedstawiała siebie jako współodkupicielki. Nie. [Była] uczennicą” – powiedział papież Franciszek. W ten radykalny sposób jednoznacznie odrzucił możliwość przyznania Matce Bożej tego tytułu. Stwierdził również, że proponujący takie rozwiązanie „popełniają głupotę”.

Kwestia przyznania Matce Bożej tytułu „współodkupicielki” była dyskutowana już na Soborze Watykańskim II. Jak można zaobserwować, Ojcowie Soborowi nie zdecydowali się na ten krok.

>>> Maryja współodkupicielką? Kontrowersyjna prośba do papieża 

maryja

fot. cathopicWyraźnym przeciwnikiem tego rozwiązania był także kard. Ratzinger, kiedy sprawował jeszcze funkcję prefekta Kongregacji ds. Nauki Wiary. Co więcej, w wywiadzie z dziennikarzem Peterem Seewaldem powiedział, że tytuł „współodkupicielka” jest „zbyt odległy od języka Pisma Świętego oraz od nauczania Ojców Kościoła i mógłby prowadzić do poważnych nieporozumień”. „Wszystko pochodzi od Niego, jak mówi nam list do Efezjan oraz list do Kolosan” – stwierdził. „Także Maryja jest wszystkim, czym jest, poprzez Niego” – dodał. „Słowo <współodkupicielka> zamazałoby to pochodzenie. Właściwą intencję wyrażonoby w błędny sposób” – ocenił.

Podobnego zdania okazuje się być papież Franciszek. Podczas sprawowania mszy św. z okazji Uroczystości Naszej Pani z Guadelupe, stwierdził:

Maryja „nigdy nie chciała dla siebie niczego, co jest jej Syna. Nigdy nie przedstawiała siebie jako współodkupicielki. Nie. [Była] uczennicą” – powiedział papież Franciszek. Jak dodał, Matka Boża jest „matką, daje życie, służy”.

Wspomniał także: – „Przychodzą do nas i mówią, żeby ogłosić ją [współodkupicielką] albo uczynić to dogmatem…. Nie popadajmy w głupotę”.

>>> 4 powody, dla których czcimy Maryję 

Zobacz także
Wasze komentarze