fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Franciszek: nie możemy ukrywać prawdy przed nowymi pokoleniami

Na znaczenie współpracy różnych religii w integralnym wychowaniu człowieka zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas promocji Globalnego Paktu Edukacyjnego w Watykanie. Po raz pierwszy przedstawiciele religii spotkali się, by podzielić się swoim zaangażowaniem w edukację, wychodząc od centralnego miejsca osoby, zapewnienia edukacji dla wszystkich oraz wychowywania do ofiarności.

W spotkaniu wziął udział patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I. Zwracając się do zgromadzonych papież zauważył, że „nigdy wcześniej nie było tak wielkiej potrzeby łączenia wysiłków w ramach szerokiego przymierza edukacyjnego, w celu kształtowania osób dojrzałych, zdolnych do przezwyciężenia rozdrobnienia i przeciwieństw oraz do odbudowania sieci relacji na rzecz ludzkości bardziej braterskiej”. Podkreślił, że uczestnikom watykańskiego spotkania zależy na formacji integralnej, „którą można podsumować jako poznanie samego siebie, swego brata, stworzenia i Transcendencji. Nie możemy ukrywać przed nowymi pokoleniami prawd, które nadają sens życiu” – stwierdził Franciszek. Jednocześnie wskazał, że religie powinny promować działania wychowawcze, które mogą przyczynić się do wzrostu powszechnego braterstwa w świecie.

Papież i Patriarcha Bartłomiej, fot. EPA/ALESSANDRO DI MEOPA.

Jeśli w przeszłości różnice stawiały nas w opozycji do siebie, to dzisiaj widzimy w nich bogactwo różnych dróg by dotrzeć do Boga i wychować nowe pokolenia do pokojowego współistnienia we wzajemnym szacunku. Dlatego wychowanie zobowiązuje nas, abyśmy nigdy nie używali imienia Boga do usprawiedliwiania przemocy i nienawiści wobec innych tradycji religijnych, abyśmy potępiali wszelkie formy fanatyzmu i fundamentalizmu oraz abyśmy bronili prawa każdej osoby do decydowania i działania zgodnie z własnym sumieniem” – powiedział Ojciec Święty.

>>> Papież: zadajemy środowisku naturalnemu poważne rany

W swoistym manifeście papież stwierdził: „chcemy być obrońcami tożsamości i godności każdego człowieka i uczyć nowe pokolenia, by akceptowały wszystkich bez dyskryminacji. Zatem edukacja zobowiązuje nas do akceptacji drugiego człowieka takim, jakim jest, bez osądzania czy potępiania kogokolwiek”. Podkreślił, że edukacja zobowiązuje do odrzucenia i potępienia wszelkich naruszeń integralności fizycznej i moralnej każdej osoby. Winna także wychowywać do troski o środowisko naturalne oraz wstrzemięźliwego i ekologicznie zrównoważonego stylu życia. „Pragniemy dziś oświadczyć, że nasze tradycje religijne, które zawsze były w czołówce w zakresie alfabetyzacji, aż po szkolnictwo wyższe, umacniają swoją misję wychowywania każdej osoby w jej integralności: głowy, rąk, serca i duszy, to znaczy w całym jej pięknie” – zaznaczył Franciszek na zakończenie swego przemówienia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze