fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież: zadajemy środowisku naturalnemu poważne rany

O spojrzenie z perspektywy współzależności i dzielenia się na kwestie ekologiczne, podjęcie działań z siłą miłości i poszanowaniem stworzenia, bliźniego, siebie samego i Stwórcy zaapelował Ojciec Święty do uczestników odbywającego się w Watykanie spotkania „Wiara i nauka: w kierunku COP26”.

Zgromadziło ono przywódców religijnych i naukowców, aby wystosować apel do uczestników szczytu ekologicznego COP26, który dobędzie się w Glasgow w listopadzie bieżącego roku. Inicjatywa ta została zaproponowana przez Ambasadę Brytyjską i Włoską przy Stolicy Apostolskiej, a jest realizowana wspólnie ze Stolicą Apostolską.

>>> Papież Franciszek: bądźmy jak dzieci ufające Bogu

fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Zaangażowanie i miłość

W swoim przemówieniu, przekazanym uczestnikom spotkania papież zachęcił do rozpoznania znaków Bożej harmonii obecnych w świecie przyrody. Zaznaczył, że oznacza to nie tylko zrozumienie szkodliwych konsekwencji naszych działań, ale także określenie postaw i rozwiązań, które należy przyjąć ze spojrzeniem otwartym na współzależność i dzielenie się. Podkreślił konieczność zaangażowania każdego w troskę o innych i o środowisko. Zauważył, że uczestnicy dzisiejszego spotkania chcą „zaangażować się na rzecz przyszłości, kształtowanej przez współzależność i współodpowiedzialność”.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Następnie Franciszek stwierdził, że zaangażowanie to musi być pobudzane przez siłę miłości. Oznacza to konieczność przeciwstawienia się kulturze odrzucenia, która opiera się na „zarodkach konfliktu: chciwości, obojętności, ignorancji, strachu, niesprawiedliwości, braku bezpieczeństwa i przemocy”. Powodują one poważne rany, jakie zadajemy środowisku naturalnemu – zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że troskę o środowisko naturalne można podjąć zwłaszcza na płaszczyźnie przykładu i działania oraz na płaszczyźnie edukacji.

>>> Franciszek: w Europie świątynie pustoszeją, a Jezus staje się zapomniany

Skutecznie zareagować na kryzys

Papież podkreślił, że ta troska jest także powołaniem do poszanowania stworzenia, bliźniego, siebie samego i poszanowania Stwórcy. Ale także wzajemnego szacunku między wiarą a nauką. Winno być ono przeżywane w sposób empatyczny i czynny, w pragnieniu poznania drugiego człowieka i podjęcia z nim dialogu, aby razem podążać tą wspólną drogą, wiedząc dobrze, że „to, co możemy osiągnąć, zależy nie tylko od możliwości i zasobów, ale także od nadziei, odwagi i dobrej woli” – zaznaczył Franciszek.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

„COP26 w Glasgow jest wezwany do pilnego zaproponowania skutecznych reakcji na bezprecedensowy kryzys ekologiczny i kryzys wartości, w których żyjemy, a tym samym do zaoferowania konkretnej nadziei przyszłym pokoleniom: chcemy mu towarzyszyć naszym zaangażowaniem i poprzez naszą duchową bliskość” – stwierdził papież na zakończenie swego przekkazanego uczestnikom watykańskiego spotkania przemówienia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze