Fot. EPA/CLAUDIO PERI

Franciszek: niech Duch Święty będzie źródłem naszego bycia i działania

„Pozwólmy się zafascynować Duchowi Świętemu i wzywajmy Go każdego dnia: niech On będzie źródłem naszego bycia i działania; niech On będzie źródłem wszelkiego działania, spotkania, zgromadzenia i głoszenia” – zaapelował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie przypomniał, że głoszenie musi dokonywać się w Duchu Świętym. Po pozdrowieniu wiernych przez Franciszka papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciapanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.  

Ojciec Święty zaznaczył, że bez Ducha Świętego wszelka gorliwość jest próżna i fałszywie apostolska: byłaby jedynie naszą i nie przynosiłaby owoców. W każdej formie ewangelizacji prymat bowiem zawsze należy do Boga, a Duch Święty zawsze poprzedza misjonarzy i sprawia, że owoc wypuszcza młode pędy, pobudzając w głosicielach Ewangelii kreatywność i prostotę.

>>> Chory papież nie przeczytał tekstu rozważań w czasie modlitwy na Anioł Pański. Zapewnił, że czuje się lepiej

Franciszek przestrzegł przed biernością i działaniami rutynowymi, a także źle zrozumianym poczuciem centralnej roli liturgii. Zaznaczył, że kreatywność duszpasterska, śmiałość w Duchu, płonięcie Jego misyjnym ogniem, jest dowodem wierności Jemu. Zwrócił uwagę, że prostota oznacza powrót do pierwszego głoszenia, które powinno zajmować centralne miejsce w działalności ewangelizacyjnej i w każdej próbie odnowy kościelnej.

Fot. EPA/VATICAN MEDIA

„Pozwólmy się zafascynować Duchowi Świętemu i wzywajmy Go każdego dnia: niech On będzie źródłem naszego bycia i działania; niech On będzie źródłem wszelkiego działania, spotkania, zgromadzenia i głoszenia. On ożywia i odmładza Kościół: z Nim nie musimy się lękać, ponieważ On, będąc harmonią, zawsze łączy kreatywność i prostotę, pobudza komunię i posyła na misję, otwiera na różnorodność i przyprowadza do jedności. On jest naszą siłą, tchnieniem naszego głoszenia, źródłem apostolskiego zapału. Przyjdź, Duchu Święty!” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

Wsparcie Kościoła na Wschodzie

Do wsparcia Kościoła na Wschodzie, a zwłaszcza na „udręczonej Ukrainie”  zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Zbiórka na ten cel będzie przeprowadzona w naszych kościołach w najbliższą niedzielę, 10 grudnia.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w szczególności artystów uczestniczących w koncercie „Psalmy pokoju i dziękczynienia”, upamiętniającym beatyfikację rodziny Ulmów. W najbliższą niedzielę w Polsce obchodzony będzie Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Dziękuję wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają tamtejszy Kościół, zwłaszcza na udręczonej Ukrainie. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku red. Krzysztof Bronk z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

Głoszenie Ewangelii musi się odbywać w Duchu Świętym. Aby „przekazywać Boga”, nie wystarczy wiarygodność świadectwa i aktualność przesłania. Bez Ducha Świętego wszelka gorliwość jest próżna i fałszywie apostolska: byłaby jedynie naszą i nie przynosiłaby owoców. W każdej formie ewangelizacji prymat zawsze należy do Boga. Duch Święty zawsze poprzedza misjonarzy. Posyłając uczniów na głoszenie Ewangelii Zmartwychwstały Pan nie przekazał im skryptów czy podręcznika, lecz powiedział: „gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami aż po krańce ziemi”. Duch Święty prowadzi nas do naśladowania Jego stylu, który ma zawsze dwie cechy: kreatywność i prostotę. Pozwólmy się zafascynować Duchowi Świętemu. To On ożywia i odmładza Kościół.

Fot. EPA/CLAUDIO PERI

W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

>>> Papież zachęcił do modlitwy o pociechę dla narodów doświadczanych przez wojny i kryzysy

Modlitwa o pokój

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej, przed udzieleniem wiernym zgromadzonym w auli Pawła VI apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty osobiście zabrał głos i wezwał do modlitwy w intencji pokoju:

Nie zapominajmy o modlitwie za tych, którzy cierpią z powodu tragedii wojny. W szczególności za mieszkańców Ukrainy, Izraela i Palestyny. Wojna jest zawsze porażką. Nikt nie zyskuje, wszyscy tracą. Zarabiają jedynie wytwarzający broń – powiedział Franciszek.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze