fot. EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek: niech milczenie nauczy nas słuchania

Do nauczenia się słuchania poprzez doświadczane milczenie zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty, transmitowanej przez media watykańskie. W homilii mówił o harmonii panującej w pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej i zaznaczył, że Duch Święty potrafi czynić cuda, jeśli jesteśmy posłuszni i pozwalamy mu przezwyciężyć trzy pokusy, dzielące wspólnoty: pieniądze, próżność i plotkowanie.

Wprowadzając w liturgię Ojciec Święty powiedział:

„Jest w tym okresie wiele milczenia. Można nawet usłyszeć milczenie. Niech to milczenie, będące pewną nowością w naszych nawykach, nauczy nas słuchania. Sprawi, abyśmy wzrastali w zdolności słuchania. Módlmy się w tej intencji”.

>>> Papież Franciszek: nie świętoszkowatość, nie opiekuńczość, ale współczucie, które wypływa z serca 

Jedno serce, jedna dusza

W homilii papież skomentował dzisiejszy fragment z Dziejów Apostolskich (Dz 4, 32-37), opisujący życie członków pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, którzy mieli jedno serce i jedną duszę i nikt „nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne… nikt z nich nie cierpiał niedostatku”. Zaznaczył, że zawarty w tym fragmencie opis nie jest fantazją, lecz wzorem ukazującym, jak daleko można zajść, gdy wśród chrześcijan panuje uległość wobec Ducha Świętego, gdy pozwalają się Jemu przemienić. Przypomniał, że choć niebawem pojawią się w tej wspólnocie problemy, to Pan Bóg pragnie nam ukazać potencjał tkwiący w chrześcijanach, którzy są posłuszni Duchowi Świętemu, tworzącemu harmonię.

>>> Papież przekłada Światowe Dni Młodzieży 

Ojciec Święty odniósł się do drugiego rozdziału Listu św. Jakuba oraz 11 rozdziału 1 Listu św. Pawła do Koryntian, by wskazać na problemy i podziały między chrześcijanami.

Franciszek zauważył, że pieniądze sprawiają, iż chrześcijanie kierowali się względami na osobę, każąc bogatym zajmować zaszczytne miejsce, a ubogiemu poślednie – jak mów św. Jakub. Podobnie św. Paweł krytykuje: „Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy” (1 Kor 11,21).

fot. EPA/REMO CASILLI

– Wiele razy w historii Kościoła, tam gdzie dochodzi do wypaczeń doktrynalnych – nie zawsze, ale jednak, wiele razy – kryją się za nimi pieniądze: pieniądze władzy, zarówno politycznej, jak i w gotówce. Pieniądze dzielą wspólnotę. Z tego powodu ubóstwo jest matką wspólnoty, ubóstwo jest murem, stojącym na straży wspólnoty. Pieniądze, interes własny dzielą. Także w rodzinach: ileż rodzin zostało podzielonych przez spadek? – przypomniał papież.

>>> Papież: modlitwa jest tym, co otwiera drzwi na Ducha Świętego 

Następnie Ojciec Święty zaznaczył, że chrześcijan dzieli też próżność, chęć poczucia się lepszymi od innych, wyrażająca się w modlitwie faryzeusza. – „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie” (Łk 18,11). Ileż razy – nie zawsze, ale ile razy – sprawowanie sakramentu jest przykładem próżności, kto jest najlepiej ubrany… – zauważył Franciszek.

Nie plotkujmy

Wreszcie papież zwrócił uwagę na plotki dzielące wspólnotę, dążące do dyskwalifikacji innych osób.

– Ale Duch zawsze przychodzi ze swoją mocą, aby nas ocalić od tej światowości pieniędzy, próżności i plotkowania, ponieważ Duch nie jest światem: jest przeciwko światu. Potrafi uczynić cuda, jest zdolny, by dokonać tych wielkich rzeczy. Prośmy Pana o tę uległość Duchowi Świętemu, aby nas przemieniał i przemieniał nasze wspólnoty, nasze wspólnoty parafialne, diecezjalne, wspólnoty zakonne, abyśmy mogli zawsze iść naprzód w harmonii, jakiej Jezus pragnie dla wspólnoty chrześcijańskiej – powiedział Ojciec Święty podsumowując swą homilię.

>>> Rzymski kościół Bożego Miłosierdzia. Dziś odwiedził go papież 

Po Komunii Św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne, a papież zachęcił wiernych uczestniczących w niej za pośrednictwem mediów do przyjęcia Komunii Św. duchowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze