Fot. PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO

Franciszek: Panama jest mostem między oceanami

Na Panamę jako miejsce zwołania różnych narodów i ziemię marzeń wskazał Franciszek spotykając się z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego. Miało ono miejsce w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Panamy – Palazzo Bolivar.

Na wstępie papież zaznaczył, że działający w XIX wieku Simón Bolivar postrzegał Panamę jako ewentualną stolicę zjednoczonych narodów Ameryki Łacińskiej. W tym kontekście zauważył, że „nasze narody są zdolne do tworzenia, kształtowania, a nade wszystko wymarzenia takiej wielkiej ojczyzny, która umiałaby i mogła przyjąć, respektować i ogarnąć wielokulturowe bogactwo każdego narodu i kultury”.

Naturalna ziemia spotkań

Franciszek podkreślił, że Panama jest mostem między oceanami i naturalną ziemią spotkań. Wezwał tamtejszą klasę polityczną do troski, by wszyscy mieszkańcy mieli możliwość poczuć się twórcami swego losu, losu swoich rodzin i całego państwa. Zaapelował o zapewnienie dostępu do wysokiej jakościowo edukacji i krzewienia godnej pracy. „Obie te rzeczywistości mogą dopomóc w uznaniu i docenieniu geniuszu i twórczej dynamiki tego ludu, a jednocześnie są najlepszym antidotum na wszelkiego rodzaju kuratele, które mają na celu ograniczenie swobody i podporządkowują lub lekceważą godność obywateli, zwłaszcza tych najbiedniejszych” – stwierdził Ojciec Święty.

Fot. PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO

Panama miejscem nadziei

Papież wskazał na konieczność wkładu w dobro wspólne Panamy wszystkich jej mieszkańców i troski o sprawiedliwość społeczną. Zaznaczył, że służba publiczna powinna być synonimem uczciwości i sprawiedliwości oraz przeciwieństwem wszelkiej formy korupcji.

Ojciec Święty zauważył, że Panama powinna być nie tylko centrum regionalnym lub punkt strategicznym dla handlu czy tranzytu ludzi. Powinna być „«hubem» nadziei. Miejscem spotkań, w którym młodzi ludzie z pięciu kontynentów, pełni marzeń i nadziei, będą świętować, spotykać się, modlić się oraz ożywiać pragnienie i zaangażowanie w tworzenie świata bardziej ludzkiego” – powiedział Franciszek.

Fot. PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO

Ziemia marzeń

Nawiązując do oczekiwań uczestników Światowych Dni Młodzieży papież stwierdził: „Goszcząc marzenia tych młodych ludzi, Panama staje się ziemią marzeń, stawiającą wyzwanie wielu pewnikom naszego czasu i stwarzającą życiodajne perspektywy, wskazujące nową podstawę do kroczenia ze spojrzeniem naznaczonym szacunkiem i przenikniętym współczuciem dla drugiego. W tym czasie będziemy świadkami otwarcia nowych kanałów komunikacji i zrozumienia, solidarności, kreatywności i wzajemnej pomocy; kanałów na miarę człowieka, które dałyby bodziec do zaangażowania i zrywałyby anonimowość i izolację, z myślą o nowym sposobie budowania historii”. Dodał, że również prawo do przyszłości jest prawem człowieka. Na zakończenie Ojciec Święty podziękował prezydentowi i władzom Panamy za umożliwienie tego spotkania i życzył im „odnowionej nadziei i radości w służbie wspólnemu dobru”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze