papież franciszek

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek: praca jest tym, co czyni człowieka podobnym do Boga

O zapewnienie godziwej pracy i sprawiedliwego za nią wynagrodzenia upomniał się papież podczas porannej Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z Domu Świętej Marty. Franciszek nawiązał do wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika a także Międzynarodowego Dnia Pracy.

Wprowadzając w liturię Ojciec Święty powiedział:

„Dziś jest święto św. Józefa Robotnika, a także Dzień Ludzi Pracy. Módlmy się za wszystkich ludzi pracy, aby dla nikogo nie zabrakło pracy i aby wszyscy byli sprawiedliwie wynagradzani i mogli cieszyć się godnością pracy i pięknem odpoczynku”.

>>> Franciszek: Bóg przyciąga do poznania Syna. Bez tego, nie można poznać Jezusa Franciszek: Bóg przyciąga do poznania Syna. Bez tego, nie można poznać Jezusa

W homilii Franciszek nawiązał do pierwszego czytania z Księgi Rodzaju (Rdz 1, 26 – 2, 3), w którym opisano stworzenie człowieka na obraz i podobieństwo Boga. „Gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął”. Zaznaczył, że ludzka praca jest powołaniem, jakie człowiek otrzymał od Boga, gdy zakończył On stwarzanie wszechświata.

EPA/VATICAN MEDIA

„Praca jest tym, co czyni człowieka podobnym do Boga, ponieważ dzięki pracy człowiek jest twórcą, jest zdolny do tworzenia wielu rzeczy, a także do tworzenia rodziny, aby się rozwijać” – stwierdził papież. Dodał, że praca zawiera w sobie dobro, tworzy harmonię rzeczy – piękno i dobro, angażując człowieka. A to nadaje człowiekowi godność, upodabniając go do Boga.

Ojciec Święty przypomniał, że ta godność była wiele razy gwałcona na przestrzeni dziejów, jak choćby wówczas, gdy zmuszano ludzi do pracy niewolniczej, uprowadzano w niewolę.

„Ale także dzisiaj jest wielu niewolników, wielu mężczyzn i kobiet, którzy nie są wolni w pracy: są zmuszeni do pracy, aby przetrwać, nic więcej. To niewolnicy: to praca przymusowa, niesprawiedliwa, źle płatna i zmuszająca człowieka, by żył z pogwałconą godnością” – stwierdził Franciszek.

Fot. cathopic.com

Papież przypomniał sytuacje wyzysku zarówno w pracy dziennej ze stawką minimalną, bez odpowiedniej zapłaty, jak i pracy nieregularnej, bez zapewnienia ubezpieczenia społecznego i emerytury. Zaznaczył, że każda niesprawiedliwość wyrządzona pracownikowi jest pogwałceniem ludzkiej godności.

>>> Franciszek do Polaków: odkryjmy na nowo piękno nabożeństw majowych 

„Dzisiaj łączymy się z wieloma wierzącymi i niewierzącymi, którzy świętują ten dzień ludzi pracy, którzy walczą o sprawiedliwość w pracy, za nieustraszonych przedsiębiorców rozwijających pracę, starających się o sprawiedliwość, chroniących swoich pracowników, tak jakby byli ich synami i prośmy świętego Józefa, aby pomógł nam walczyć o godność pracy, aby była praca dla wszystkich i aby była to godna praca” – stwierdził Ojciec Święty podsumowując swą homilię.

Po Komunii św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne, a Franciszek zachęcił wiernych uczestniczących w transmisji do przyjęcia Komunii św. duchowej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze