Franciszek: uczniów Jezusa rozpoznaje się po ich bliskości wobec ubogich
O preferencyjnej opcji na rzecz ubogich, stanowiącej kluczowe kryterium autentyczności chrześcijańskiej, w kontekście wychodzenia świata z pandemii koronawirusa, mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Swoją katechezę, w ramach cyklu „Uzdrowić świat”, papież poświęcił relacji między opcją preferencyjną na rzecz ubogich a cnotą miłości. Spotkanie to było transmitowane przez media z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Na wstępie Franciszek zauważył, że pandemia koronawirusa ujawniła trudną sytuację ubogich i wielką nierówność panującą w świecie. Dlatego „niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana. Z drugiej strony, musimy uleczyć wielkiego wirusa, czyli wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierówności szans, marginalizacji i braku ochrony najsłabszych” – stwierdził Ojciec Święty, dodając, że w tych działaniach nie może zabraknąć opcji preferencyjnej na rzecz ubogich.
>>> Watykan: 18 respiratorów i 6 przenośnych ultrasonografów dla Brazylii
Papież wskazał, że sam Chrystus, będąc Bogiem był ubogim. – Dlatego też uczniów Jezusa rozpoznaje się po ich bliskości wobec ubogich, maluczkich, chorych i uwięzionych, wykluczonych i zapomnianych, pozbawionych pożywienia i odzieży – powiedział Franciszek. Zaznaczył, że jest to kluczowe kryterium autentyczności chrześcijańskiej i każdy chrześcijanin oraz każda wspólnota są powołani, aby „być Bożymi narzędziami wyzwolenia i promocji ubogich”.
Ojciec Święty przypomniał, że spotkanie z ubogimi polega „na wspólnym podążaniu, pozwoleniu, by się przez nich ewangelizować, ubogacaniu się nawzajem. Opcja preferencyjna na rzecz ubogich oznacza także wspólne wraz z nimi uzdrawianie, zmienianie niesprawiedliwych struktur społecznych. Zaapelował o tworzenie zdrowej gospodarki, w której osoby, a zwłaszcza najubożsi, byliby w centrum.
>>> Papież: na niewiele się zda lot na Księżyc, jeśli nie żyjemy jak bracia na Ziemi
– Musimy działać już teraz, aby uzdrowić epidemie spowodowane przez małe, niewidoczne wirusy i uzdrowić te, spowodowane przez wielkie i widzialne niesprawiedliwości społeczne. Proponuję, aby uczynić to wychodząc z miłości Boga, stawiając peryferie w centrum, a najmniejszych na pierwszym miejscu. Nie zapominajmy o tym protokole – 25 rozdział Ewangelii św. Mateusza, na podstawie którego będziemy sądzeni! Wprowadzajmy go w życie w tym wychodzeniu z epidemii. I na podstawie tej konkretnej miłości, jak mówi w tym miejscu Ewangelia, zakotwiczonej w nadziei i ugruntowanej w wierze, możliwy będzie zdrowszy świat. W przeciwnym razie wyjdziemy z kryzysu w gorszym stanie, niż w niego wchodziliśmy. Niech Pan nam pomoże, da nam siły, byśmy wyszli z niego lepsi, odpowiadając na potrzeby współczesnego świata – powiedział papież na zakończenie swojej katechezy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |