epa10353299 Pope Francis greets the faithful as he leaves at the end of the weekly general audience in the Paul VI hall, Vatican City, 07 December 2022. EPA/ETTORE FERRARI ITALY OUT

Franciszek: ufność w Bogu to podstawa podejmowania dobrych decyzji

„Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez poświęconych rozeznaniu papież wskazał, że jednym ze znaków potwierdzających słuszność podjętej decyzji jest pokój wewnętrzny i ufność w Panu, pozwalająca zrealizować także ambitne cele, wymagające sporego wysiłku.

Franciszek zaznaczył, że jedną z cech wyróżniających dobrego ducha jest fakt, że przekazuje on pokój, który trwa w czasie. Wskazał na powiązanie i poszerzanie się dobra w dziedzinie życia duchowego, ogarniającego z czasem także pozostałe dziedziny naszego życia.

Ojciec Święty podkreślił, że ważnym aspektem pomagającym w rozpoznaniu, że podjęta decyzja była dobra jest postrzeganie jej jako znaku odpowiedzi na miłość i szczodrość Pana wobec nas. Rodzi się ona z wdzięczności za otrzymane dobro, która pobudza serce do przeżywania w sposób wolny relacji z Panem.

Jako kolejny element wskazał papież świadomość poczucia się na swoim miejscu w życiu i jako część większego planu, do którego pragniemy wnieść swój wkład.

>>> Papież Franciszek zaproszony do Gwatemali

Kolejnym dobrym znakiem potwierdzającym słuszność decyzji jest zdaniem Franciszka fakt, że pozostajemy wolnymi w odniesieniu do tego, co zostało postanowione, gotowymi do zakwestionowania tego, a nawet do rezygnacji w obliczu ewentualnych możliwych zaprzeczeń, starając się znaleźć w nich możliwe pouczenie Pana, nie przywiązując się do swoich planów.

Ojciec Święty przypomniał, że Pan Bóg stworzył nas wolnymi i zdolnymi do odrzucenia Jego propozycji. Jednak warto pamiętać, że nasze życie, jak i cała historia, jest w Jego życzliwych rękach. „Właśnie to Biblia nazywa bojaźnią Bożą, czyli szacunkiem dla Boga, niezbędnym warunkiem przyjęcia daru Mądrości (por. Syr 1,1-18). Jest to lęk, który wypędza wszystkie inne lęki, ponieważ jest skierowany ku Temu, który jest Panem wszystkiego. Wobec Niego nic nie może nas niepokoić” – powiedział papież cytując znane wyznanie św. Pawła. „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13).

EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

„Uznanie tego faktu jest podstawą do podejmowania dobrych decyzji i uspokaja nas w kwestii tego, czego nie możemy kontrolować ani przewidzieć: zdrowia, przyszłości, bliskich, naszych planów. Ważne jest to, że naszą ufność pokładamy w Panu wszechświata, który ogromnie nas miłuje i wie, że możemy z Nim zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego. W najpiękniejszy sposób pokazują nam to żywoty świętych” – stwierdził Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

>>> Bp Paul Hinder: dla niektórych muzułmanów Franciszek jest też ich papieżem [ROZMOWA]

Papież do Polaków

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W poniedziałek, Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego upamiętniło rocznicę „Akcji Reinhardt”. W czasie II wojny światowej spowodowała ona zagładę prawie dwóch milionów osób, głównie pochodzenia żydowskiego. Niech pamięć o tym strasznym wydarzeniu rozbudzi we wszystkich pragnienie i działania na rzecz pokoju. A historia nieustanie się powtarza, Widzimy obecnie co dzieje się na Ukrainie. Módlmy się o pokój. Z serca błogosławię was tu obecnych i waszych rodaków.

Akcja „Reinhardt” – to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (niem. Endlösung der Judenfrage). W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano ok. 1,85 mln Żydów. Większość z nich była obywatelami II RP.

>>> Papież do wolontariuszy: jesteście siłą Kościoła!

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w procesie rozeznawania ważny jest etap następujący bezpośrednio po podjętej decyzji, aby uchwycić znaki, które ją potwierdzają lub podważają. Czas jest bowiem podstawowym kryterium rozpoznania głosu Boga, pośród wielu innych głosów. Jednym ze znaków wyróżniających dobrego ducha jest pokój, który trwa w czasie, przynosi harmonię, jedność w relacjach z bliźnimi, nawet trudnymi osobami, zapał w wykonywaniu swojej pracy. W życiu duchowym dobro jednej decyzji przynosi korzyści we wszystkich dziedzinach naszego życia. Rozpoznajemy pewne ważne aspekty, pomagające nam odczytać czas po podjęciu decyzji, jako ewentualne potwierdzenie jej słuszności. Pierwszym aspektem jest to, czy moja decyzja jest wyrazem wdzięczności na miłość i szczodrość Pana, czy też rodzi się ze strachu, szantażu emocjonalnego lub przymusu. Innym elementem jest świadomość bycia na swoim miejscu w życiu, i częścią większego planu, do którego pragniemy wnieść swój wkład. Innym wreszcie jest fakt, że pozostajemy wolnymi w odniesieniu do tego, co zostało postanowione. Nie dlatego, że On chce nas pozbawić tego, co jest nam drogie, ale abyśmy to przeżywali z wolnością, bez przywiązań. Pan stworzył nas wolnymi, do tego stopnia, że możemy nawet Jemu powiedzieć „nie”. Jednak ofiarowanie Mu tego, co jest nam najdroższe leży w naszym najlepszym interesie, jeśli wiemy, że z Nim możemy zbudować coś wspaniałego, coś wiecznego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze