Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Franciszek: wyłącz telewizor, otwórz Biblię

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
O duchowym znaczeniu pustyni, jako miejscu spotkania ze słowem Bożym, ekologii serca, modlitwie, odkrywaniu tego, co istotne, samotności oraz drogach miłości wobec najsłabszych mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. W swojej katechezie papież nawiązał do rozpoczynającego się wraz ze Środą Popielcową okresu Wielkiego Postu. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 12 tys. wiernych.

>>>Wielki Post: co warto wiedzieć?

Na wstępie Franciszek zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem oderwania się od otaczającego nas zgiełku, aby uczynić miejsce dla słowa Boga. Zatem na „pustyni odnajdujemy zażyłość z Bogiem, umiłowanie Pana” – wskazał Ojciec Święty. Zachęcił, aby wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię. – To czas, by oderwać się od telefonu komórkowego i połączyć z Ewangelią. Jest to czas, aby porzucić bezużyteczne słowa, paplanie, plotki, pogłoski i powiedzieć do Pana „Ty”. Jest to czas, aby poświęcić się zdrowej ekologii serca – powiedział papież.

>>>Orędzie Franciszka na Wielki Post: nie pozwól, by ten czas przeminął daremnie

Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Potrzebujemy modlitwy

Franciszek zauważył, że środowisko życia współczesnego człowieka jest skażone „zbytnią przemocą werbalną, wieloma słowami obraźliwymi i szkodliwymi, wzmacnianymi przez sieć internetową. Jesteśmy zalewani pustymi słowami, reklamami, kłamliwymi przekazami. Nawykliśmy, by słyszeć wszystko o wszystkich, i grozi nam popadnięcie w światowość powodującą martwicę serca. Trudno nam odróżnić głos Pana, który do nas mówi, głos sumienia, głos dobra. Jezus, wzywając do udania się na pustynię, zaprasza nas do słuchania tego, co ważne”. Papież zaznaczył, że bardziej niż chleba potrzebujemy modlitwy. – Tylko przed Bogiem ujawniają się skłonności serca i dwulicowość duszy. Oto pustynia, miejsce życia, a nie śmierci, ponieważ dialog w milczeniu z Panem przywraca nam życie – wskazał Ojciec Święty.

Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Droga prowadzi do życia

Papież zaznaczył, że pustynia jest miejscem tego, co istotne i zachęcił by „wyzbyć się wielu spraw zbędnych, by odkryć na nowo to, co się liczy, by odnaleźć twarze ludzi wokół nas!”, by szukać piękna prostszego życia. Jednocześnie nawiązując do tego, że pustynia jest miejscem samotności zachęcił do zwróceniu uwagi na osoby samotne i opuszczone. – Droga na wielkopostnej pustyni jest drogą miłości wobec najsłabszych – podkreślił Franciszek. Przypomniał, że drogę na pustyni wielkopostnej wyznaczają modlitwa, post i uczynki miłosierdzia.

– Na pustyni otwiera się droga, która prowadzi nas od śmierci do życia. Wejdźmy z Jezusem na pustynię, a wyjdziemy z niej kosztując Paschy, mocy Bożej miłości, która odnawia życie – powiedział Ojciec Święty. – Idźmy za Jezusem na pustynię: wraz z Nim rozkwitną nasze pustynie – wezwał na zakończenie papież.

Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

– Pragnę ponownie wyrazić moją bliskość względem osób chorych z powodu koronawirusa oraz leczących ich pracowników służby zdrowia, a także władz cywilnych i wszystkich, którzy angażują się, by pomagać pacjentom i powstrzymać zarazę – Franciszek podczas audiencji wyraził też swoją solidarność z chorymi zaatakowanymi przez koronawirusa.

Do Polaków

Franciszek skierował też kilka zdań do pielgrzymów z Polski:

Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Liturgia Środy Popielcowej uświadamia nam realizm naszej ziemskiej egzystencji: „Pamiętaj, że jesteś prochem”, i wzywa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Niech czas Wielkiego Postu ożywi w was pragnienie życia słowem Bożym i nadzieją zmartwychwstania. Modlitwa, post i jałmużna niech pomogą wam w nawróceniu serc i przygotują was do przeżywania Triduum Paschalnego: tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Z serca wam błogosławię.
Zobacz także
Wasze komentarze