fot. EPA/CIRO FUSCO

Franciszek zachęcił młodych Eskimosów do autentycznego rozwoju w swej kulturze

O znaczeniu zakorzenienia we własnej tradycji, słuchaniu starszych pokoleń i kreatywnego tworzenia przyszłości mówił papież 29 lipca 2022 r. podczas spotkania z młodzieżą i osobami starszymi ze społeczności Inuitów w Iqaluit, na dalekiej północy Kanady. Był to ostatni etap jego 37 podróży apostolskiej.

Ojciec Święty zaznaczył na wstępie, że chwilę wcześniej wysłuchał świadectw byłych uczniów szkół rezydencjalnych. „Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd, które towarzyszyły mi od miesięcy. Także dzisiaj, także tutaj, chciałbym powiedzieć, że jestem bardzo zasmucony i pragnę prosić o przebaczenie za zło popełnione przez licznych katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej i emancypacji” – wyznał Franciszek.

>>> Papież do rdzennej ludności: przybyłem w duchu pokutnym, z moimi ograniczeniami fizycznymi

Szacunek do kresów

Nawiązując do piękna a zarazem surowości przyrody północnych kresów Kanady papież wyraził uznanie dla zamieszkujących je ludów. „Potrafiliście je umiłować, szanować, chronić i doceniać, przekazując z pokolenia na pokolenie podstawowe wartości, takie jak szacunek dla starszych, autentyczne poczucie braterstwa i troska o środowisko naturalne” – zaznaczył Franciszek. Wskazał zarazem, że troska o ziemię, o osobę, o historię to zadanie ludzi młodych, wspieranych przykładem osób starszych. Oznacza to dla nich wsłuchanie się w rady osób starszych.

Canada, fot. Pixabay Jorg Veli

Ku górze

Sam Ojciec Święty, „jako starszy” udzielił młodym kilku rad. Po pierwsze, aby nie wegetowali, lecz dążyli do tego, co w górze, miłując Boga i bliźniego, mając jasność i wytrwale dążąc do postawionego sobie celu. „Nigdy nie trać nadziei, walcz, wkładaj w to serce, a nie będziesz żałować. Idź dalej drogą, krok po kroku ku temu, co lepsze. Ustaw nawigator swojego życia ku wielkiemu celowi, w górę!”- zachęcił papież.

Następnie Franciszek zachęcił młodych Inuitów do wychodzenia ku światłu, nieulegania ciemnościom, nieuganiania się za iluzjami, parodiami szczęścia. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „nie istnieją gęstsze mroki niż te, które przenikają do dusz ludzi młodych, gdy fałszywi prorocy gaszą w nich światło wiary, nadziei i miłości”. Zaznaczył, że także młodzi chrześcijanie są światłem świata i wezwał ich do oddalania z serca „smutnych mroków zła”, a także do walki o wolność wewnętrzną w obliczu pokus. Przypomniał, że nie jest ona samowolą, lecz odpowiedzialnością i zdolnością wyboru dobra.

fot. Wikimedia commons

>>> Franciszek zaktualizował kanadyjski program duszpasterski

Zespołowo

Na koniec Ojciec Święty zachęcił młodych Inuitów do pracy zespołowej, podobnie jak to się dzieje w narodowym sporcie Kanadyjczyków – hokeju na lodzie.

„Dążcie do tego, co w górze, każdego dnia wychodźcie ku światłu, bądźcie zespołem! I róbcie to wszystko w waszej kulturze, w pięknym języku Inuktitut. Życzę wam, abyście słuchając starszych i czerpiąc z bogactwa waszych tradycji i waszej wolności, przyjęli Ewangelię, strzeżoną i przekazywaną przez waszych przodków i spotkali oblicze Inuk Jezusa Chrystusa” – stwierdził papież Franciszek na zakończenie swojego przemówienia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze