papież Franciszek

Fot. EPA/ETTORE FERRARI

Franciszek zachęcił Polaków do życia w prawdzie

Do życia w prawdzie, pomagającego wzrastać w bratniej miłości, sprawiedliwości i w odważnym wyznawaniu wiary zachęcił Ojciec Święty pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina nam, że „prawda lub prawdomówność jest cnotą, która polega na tym, by się okazywać prawdziwym w swoich czynach i mówić to, co prawdziwe w swoich słowach, wystrzegając się dwulicowości, udawania i obłudy” (nr 2505). Niech to pomaga nam wzrastać w bratniej miłości, sprawiedliwości i w odważnym wyznawaniu wiary. Nich będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry,

w dzisiejszej katechezie rozważamy ósme przykazania Dekalogu: „Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek”. Przestrzega ono przed fałszowaniem prawdy w relacjach z drugim człowiekiem, gdyż burzy to właściwe relacje: miłości, jedności, porozumienia. Chodzi nie tylko o słowa, ale także o gesty, postawę, milczenie, czy uniki. Komunikując się z innymi często bywamy zawieszeni między prawdą a kłamstwem. Niekiedy usprawiedliwiamy się: „powiedziałem, tak, jak czułem!” lub „powiedziałem tylko prawdę!”. Tak, ale może w ten sposób narzuciłem innym swój punkt widzenia, albo ujawniłem sprawy osobiste, bądź poufne. Plotka, nieprawda, często niszczy jedność między ludźmi. Pan Jezus stojąc przed Piłatem, który pytał o prawdę, wypełniając to przykazanie, powiedział: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” (J 18,37). To „świadectwo” dał On przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Nas zachęca do przyjęcia postawy dzieci Bożych, której istotnym elementem jest zasada, jakiej od dzieciństwa uczą nas rodzice i dziadkowie, gdy nam wpajają, byśmy nie kłamali. Prawda, to cudowne objawienie Boga, Jego ojcowskiego oblicza i bezgranicznej miłości. Nie mówić fałszywego świadectwa, oznacza więc w gruncie rzeczy, by żyć w prawdzie, w duchu dzieci Bożych, ukazując swoimi czynami, że Bóg jest Ojcem i można Mu zaufać.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze