Fot. EPA/VATICAN MEDIA

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

O niemarnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

Ojciec Święty zaapelował o to, aby nie marnować daru, jakim jesteśmy, dając siebie innym. Wezwał też, aby nie marnować darów, które posiadamy. „Dóbr należy strzec i dzielić je z innymi, w taki sposób aby nikomu nie brakowało tego, co konieczne” – wskazał. Papież zaapelował tajże, aby nie odrzucać osób, zwłaszcza tych najsłabszych: dzieci nienarodzone, osoby starsze, potrzebujących i upośledzonych. „Każdy człowiek jest świętym i niepowtarzalnym darem, w każdym wieku i w każdym stanie. Zawsze szanujmy i promujmy życie!” – stwierdził Franciszek.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

>>> Papież: stale modlę się za Ukrainę

Ojciec Święty zachęcił do postawienia sobie kilku pytań: o to jak żyjemy duchem ubóstwa, o nasze odpowiedzialne korzystanie z dóbr, dzielenie się nimi z innymi osobami a także o to jak traktujemy osoby najsłabsze. „Niech Maryja, Niewiasta Błogosławieństw pomoże nam dawać świadectwo radości, że życie jest darem i piękna czynienia daru z siebie” – powiedział papież na zakończenie swego rozważania.

Papież o chorych na trąd

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o otoczenie troską chorych na trąd oraz ich integrację społeczną. Pozdrowił także niektóre grupy wiernych obecnych na placu św. Piotra.

Dziś przypada 70. Światowy Dzień Trędowatych. Niestety, piętno związane z tą chorobą nadal powoduje poważne naruszenia praw człowieka w różnych częściach świata.  Wyrażam swoją bliskość wobec tych, którzy na nią cierpią i zachęcam do zaangażowania się w pełną integrację tych naszych braci i sióstr.

Pozdrawiam was wszystkich, którzy przybyliście z Włoch i innych krajów. Pozdrawiam grupę Quinceañeras z Panamy oraz uczniów z Badajoz w Hiszpanii. Pozdrawiam pielgrzymów z Moiano i Monteleone di Orvieto, pielgrzymów z Acqui Terme oraz chłopców z grupy Cercola Primo Włoskiego Katolickiego Stowarzyszenia Przewodników i Skautów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze