dziecko

Fot. pixabay

Francja: 10 tys. przestępstw seksualnych wobec dzieci w Kościele

Co najmniej 10 tysięcy przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci przez duchownych katolickich we Francji od 1950 r. potwierdziła niezależna komisja, badająca przestępczość pedofilską w tamtejszym Kościele. Jednocześnie przewodniczący tego gremium Jean-Marc Sauvé oświadczył, że ostateczne wyniki śledztwa w tej sprawie zostaną ogłoszone pod koniec września br.

Podkreślił, że dane te znacznie przewyższają wstępne oceny, podane w czerwcu br., mówiące o ok. 3 tys. ofiar, choć już wówczas zapowiadano, że liczby te „z pewnością nie oddają całości zagadnienia”.

Działalność komisji

Wspomnianą komisję powołały do życia w 2018 r. episkopat i zgromadzenia zakonne Francji. Podjęto taką inicjatywę w następstwie różnych skandali na tle seksualnym, które wstrząsały wówczas Kościołem w tym kraju. W czerwcu 2019 r. rozpoczęła również działalność specjalna platforma telefoniczna, do której można było zgłaszać tego rodzaju przestępstwa. Od tamtego czasu w ciągu nieco ponad 18 miesięcy przyjęto ok. 6,5 tys. zgłoszeń, co – jak zaznaczył Sauvé – „zapewne nie obejmuje wszystkich aktów przemocy”. W tym kontekście zauważył, że także wspomniana liczba 10 tys. przypadków zostanie jeszcze zrewidowana.

>>> Francuscy biskupi zwołują specjalne posiedzenie episkopatu. Celem ostateczne rozliczenie nadużyć seksualnych

Liczba ofiar może być jeszcze wyższa

W podobnym duchu wypowiedział się Jean-Pierre Sautreau – przewodniczący stowarzyszenia ofiar wykorzystywania seksualnego w Wandei we wschodniej Francji, gdzie dochodziło do szczególnie dużej liczby takich przypadków. Według niego 10 tysięcy „to już jest dużo, ale są to oceny z braku pełnych danych i jesteśmy jeszcze dalecy od prawdy”. Sautreau zwrócił uwagę, że „często mamy do czynienia z faktami z lat sześćdziesiątych. Od tamtego czasu niektórzy już zmarli lub mają ponad 80 lat i nie chcą już rozmawiać”.

Jest to „wierzchołek góry lodowej, która jest z pewnością znacznie wyższa” – uważa z kolei Véronique Garnier z grupy ofiar „Foi et résilience” (Wiara i odporność).

>>> O. Żak: za wcześnie na komisję mieszaną ws. przypadków nadużyć seksualnych

fot. pixabay

Raport pod koniec września

Komisja planuje zakończyć prace we wrześniu tego roku. Sauvé ze swej strony zapowiedział, że raport stanowić będzie „zbiorczą diagnozę” zjawiska. Po to, aby odpowiedzieć na pytanie: „Jak doszliśmy do tego punktu, przezwyciężając luki i poważną odpowiedzialność poszczególnych biskupów i zakonników?”. Dokument wypowie się także na temat „sposobu, w jaki instytucja jako całość wywiązuje się ze swych obowiązków”. „W wielu instytucjach katolickich lub wspólnotach zakonnych istniał prawdziwy system nadużyć, ale sytuacja ta stanowi bardzo niewielką część przypadków” – stwierdził przewodniczący komisji. Podkreślił też konieczność podjęcia „stanowczych gestów” wobec ofiar, dodając, iż „potrzeby uznania nie można rozwiązać jedynie za pomocą pieniędzy”.

Kościół we Francji od ponad dwóch lat zastanawia się nad formą zadośćuczynienia za ból ofiar. Istnieje potrzeba działań które wykraczałyby poza zwykłe odszkodowanie pieniężne. Chodzi o uwzględnienie również obowiązku pamięci w postaci np. pomników lub tablic pamiątkowych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze