fot. PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Francja nie przyjmie immamów przysyłanych z zagranicy

Od 1 stycznia 2024 r. Francja nie będzie już przyjmować nowych imamów z zagranicy. Jak donosi francuski dziennik „Le Figaro” minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin podkreślił w liście do krajów pochodzenia imamów, że muzułmańscy duchowni, którzy już są we Francji, będą mogli pozostać w tym kraju po 1 kwietnia tylko z nowym statusem.

Jednocześnie, zgodnie z listem skierowanym do państw takich jak Maroko, Algieria i Tunezja, coraz większa część imamów pracujących we Francji musi być szkolona na miejscu i opłacana przez miejscowe stowarzyszenia meczetów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron już w lutym 2020 r. ogłosił, że podejmie działania w walce z „islamskim separatyzmem” i zagranicznymi wpływami, począwszy od miejsc pobytu imamów po finansowanie meczetów. Macron powiedział w 2020 r., że należy zaprzestać goszczenia około 300 imamów wysłanych z krajów takich jak Algieria, Tunezja, Maroko i Turcja.

Prezydent Emmanuel Macron, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Darmanin przypomniał, że meczety i państwa miały trzy lata na reorganizację. Od 1 kwietnia stworzone zostaną „specjalne ramy”, które pozwolą stowarzyszeniom meczetów na samodzielną rekrutację imamów i bezpośrednie wypłacanie im wynagrodzeń. Celem nie jest uniemożliwienie zagranicznym imamom głoszenia kazań we Francji, ale zapewnienie, że żaden urzędnik państwowy z innego kraju nie będzie wywierał tu żadnego wpływu.

Według Darmanina wymaga to dalszego rozwoju edukacji. Państwo musi również szybko rozwinąć program, który „szanuje prawa i zasady Republiki”. Należy również wspierać dostęp imamów do edukacji uniwersyteckiej, takiej jak ta oferowana przez Francuski Instytut Studiów Islamskich (IFI), który został założony rok temu.

fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Ponadto w lutym 2022 r. w Paryżu uruchomiono „Forum Islamu we Francji” (Forif). Oficjalny organ przedstawicielski muzułmanów w kraju ma pomóc w skuteczniejszym reprezentowaniu drugiej co do wielkości grupy religijnej we Francji i służyć jako stały punkt kontaktowy dla rządu. Pod względem struktury i celów Forum jest wzorowane na Niemieckiej Konferencji Islamskiej.

Według szacunków, z 67 milionów mieszkańców Francji 6 milionów to muzułmanie. Inne szacunki mówią o 3,5 miliona.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze