Wrocław. Spotkanie młodych Taize. fot. PAP/Aleksander Komiński

fot. PAP/Aleksander Komiński

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych w stolicy Estonii – Tallinie

Kolejne, 47 Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé odbędzie się w dniach 28 grudnia 2024 roku do 1 stycznia 2025 w Tallinie – poinformował przeor tej ekumenicznej wspólnoty zakonnej, brat Matthew. Stolica Estonii będzie po raz pierwszy gospodarzem tego wydarzenia.

Ogłoszenie decyzji nastąpiło podczas trwającej w Słowenii (w Lublanie) tegorocznej edycji Europejskiego Spotkania Młodych.

Estonia – jeden z najbardziej laickich krajów Europy

Przedstawiciel największego w Estonii Kościoła Ewangelicko Luterańskiego, biskup-elekt Ove Sander zaprosił młodych na spotkanie w swej ojczyźnie. Zaznaczył, że jest ona krajem o wielkiej tradycji kulturowej, i chociaż uważana jest za jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy, to nie zabraknie w niej ludzi o wielkim sercu i głębokiej wierze.    

Odpowiedzialna w tym Kościele za duszpasterstwo młodzieży zaznaczyła, że wiara w Boga dla ludzi młodych oznacza odwagę przeciwstawiania się dominującej mentalności. ale także szansę stawania się wzorcem dla innych, a bycie mniejszością jest też szansą na budowanie jedności z chrześcijanami innych wyznań. Następnie pani pastor, często przybywająca do Taizé podkreśliła, że spotkanie w jej ojczyźnie będzie wsparciem dla młodych chrześcijan.

Estonia jest jednym z najmniej religijnych krajów Europy. Około 70% jej mieszkańców określa siebie jako osoby bezwyznaniowe. Wyznania z największą liczbą wiernych to protestantyzm (luteranizm) (21%)  i prawosławie (niecałe 19%). Katolicy stanowią 0,38% ludności.

Proroczy znak pokoju?

Wcześniej brat Matthew podziękował rodzinom i parafiom Lublany, które otworzyły swoje drzwi i ugościły uczestników 46 Europejskiego Spotkania Młodych. Jego słów wdzięczności wysłuchała także prezydent Nataša Pirc Musar. Obecny przeor Wspólnoty z Taizé przyznał, że pół roku po jego wstąpieniu do Wspólnoty, gdy Europa była jeszcze podzielona przez „żelazną kurtynę” organizowała ona spotkanie w Lublanie, na które mogli przybyć młodzi ze wszystkich krajów Europy. Nie znalazł się on jednak wśród braci wybranych do wzięcia w nim udziału. Zatem obecny pobyt w stolicy Słowenii jest dla niego wielką radością. Wyraził nadzieję, że obecne spotkanie będzie także proroczym znakiem pojednanej Europy, podobnie jak to w 1987 roku.

fot. Franciszek Cofta/Misyjne Drogi

Czasem realizacja pragnień naszej młodości może zająć lata, ale nigdy nie powinniśmy o nich zapominać. Wypełniają się później w sposób, którego nigdy się nie spodziewaliśmy” – zaznaczył. Podkreślił znaczenie wytrwałości w podjętych zobowiązaniach. Wskazał, iż jesteśmy zaproszeni do trwania w Chrystusie, „Dzięki temu nasze życie może zostać przemienione i nauczymy się, co to znaczy żyć nie tylko dla siebie samych, ale dla innych” – zapewnił.

Transmisja wieczornej modlitwy:

Modlitwa, cisza, śpiew, refleksja i wymiana myśli

Od 1978 roku, na koniec każdego roku tysiące młodych ludzi, w wieku od 18 do 35 lat, różnych narodowości i wyznań gromadzi się na pięć dni w dużym europejskim mieście, żeby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu i lokalnymi wspólnotami kościelnymi.

Jak wyjaśnia Wspólnota z Taizé, uczestnicy spotkania „wyruszają w drogę, zostawiając za sobą znajomy teren swoich domów, aby być przyjętymi i ugoszczonymi przez mieszkańców regionu, aby poznać i podzielić się z innymi swoim życiem i kulturą, aby spotkać innych młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów, aby poszukiwać sensu życia poprzez modlitwę, ciszę i śpiew, osobistą refleksję i wymianę myśli, a także żeby razem rozpocząć nowy rok”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze