epa05605180 Workers continue dismantling of the makeshift camp ‚The Jungle’ in Calais, France, 27 October 2016. A day earlier, a large fire broke out at the premises, burning a large part of the camp forcing the authorities to evacuate it. The camp gathering more than 7,000 migrants, was being dismantled for a fourth day, a process that shall take about a week according tho the French authorities. EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Francja: rozpoczęły się prace porządkowe w obozowisku w Calais

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wielkie prace porządkowe rozpoczęły się w czwartek rano w zachodniej części obozowiska w Calais, które zostało już niemal całkowicie opuszczone przez mieszkających tam dotychczas migrantów – poinformowała agencja AFP.

W tej części obozu za pomocą ciężkiego sprzętu budowlanego usuwane są wzniesione przez migrantów prowizoryczne schronienia. Na miejscu są siły porządkowe, które mają za zdanie nie dopuścić na miejsce gapiów, dziennikarzy i niewielkiej grupy migrantów.

Prefekt departamentu Pas-de-Calais Fabienne Buccio powiedziała w czwartek dziennikarzom, że zamknięty został już ośrodek organizujący przesiedlanie mieszkańców obozu do centrów na terenie całej Francji. „Nie jest rolą Calais przyjmować wszystkich migrantów z Europy” – oznajmiła. Jak dodała, tym nowo przybyłym nakazano, aby się rozeszli.

Media informują, że wcześniej widziano, jak ok. 100-osobowa grupa migrantów, głównie młodych ludzi, minęła kordon oddziałów policji nadzorujących od poniedziałku rozbiórkę obozu.

Ewakuacja obozowiska, zwanego „dżunglą” z racji panujących w nim trudnych warunków, rozpoczęła się w poniedziałek. Służby przyspieszyły działania, gdy w nocy z wtorku na środę zaczęły się palić opuszczane przez dotychczasowych mieszkańców namioty, czemu towarzyszyły wybuchy butli z gazem do gotowania.

Według władz przed ewakuacją „dżungli” przebywało w niej około 6,5 tys. ludzi, zamierzających przedostać się nielegalnie do Wielkiej Brytanii.

W środę Buccio powiedziała reporterom, że obozowisko ma być oczyszczone z pozostałych schronień i pozostałości po namiotach do poniedziałku.

Galeria (29 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze