Zdjęcie poglądowe. fot. Pixabay

Francja: znany mnich tradycjonalista przyjął nielegalnie święcenia kapłańskie

Znany mnich tradycjonalista został zasuspendowany po tym, jak przyjął święcenia kapłańskie bez zgody swego biskupa. Wraz z nim inny zakonnik został wyświęcony na diakona przez niewymienionego z nazwiska „wysokiego dostojnika kościelnego”.

Dom Alcuin Reid, przeor klasztoru św. Benedykta w Brignoles, w diecezji Fréjus-Toulon, na południu Francji, jest znanym liturgistą, autorem popularnych książek, w których domagał się „reformy reformy” liturgicznej, do jakiej doszło po Soborze Watykańskim II. Do jednej z jego książek, „Organiczny rozwój liturgii”, z 2004 roku, przedmowę napisał kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Reid ostro krytykował też ubiegłoroczną decyzję papieża Franciszka o ograniczeniu dostępu do liturgii przedsoborowej.

Watykan, Sobór Watykański II, fot. ze zbiorów ks. Roberta Skrzypczaka

Nielegalna ceremonia

Oświadczenie na stronie internetowej klasztoru wyjaśnia, że Dom Alcuin odbył pielgrzymkę do Rzymu, gdzie „wysoki dostojnik kościelny” zaproponował, że go wyświęci. Do ceremonii doszło w kwietniu br. Została odprawiona według rytu przedsoborowego, a więc nielegalnie, gdyż w grudniu ub.r. Stolica Apostolska orzekła, że święcenia kapłańskie w rycie trydenckim nie są już możliwe. Ponieważ jednak udzielający tych święceń biskup pozostaje w komunii z papieżem, pozostają one „ważne, ale niegodziwe”.

Ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon bp Dominique Rey nie dał zakonnikowi zgody na przyjęcie święceń, ani innemu biskupowi na ich udzielenie, gdy więc do nich doszło, natychmiast zasuspendował o. Reida. Jako zawieszony w czynnościach kapłańskich, nie może on odprawiać Mszy św., ani udzielać sakramentów. Jest bardzo prawdopodobne, że Stolica Apostolska zastosuje najostrzejsze sankcje wobec biskupa, który wyświęcił Reida, łącznie z usunięciem ze stanu kapłańskiego, gdy tylko zostanie ujawniona jego tożsamość.

Wywiad z benedyktynem

Oświadczenie

W oświadczeniu klasztoru wyjaśniono, że nałożone przez papieża ograniczenia na sprawowanie liturgii w przedsoborowym rycie postawiły zakonników tej międzynarodowej wspólnoty w bardzo trudnym położeniu. Potrzebowali księdza, który zapewniłby im uczestnictwo w liturgii. Wspólnota zakonna z Brignoles, działająca formalnie jako „publiczne stowarzyszenie wiernych”, ma bowiem na celu „uroczyste sprawowanie świętej liturgii zgodnie ze starymi, klasycznymi formami rytów rzymskiego i monastycznych”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze