Francuscy biskupi: wejście do katedr powinno być darmowe
Wejście do katedr powinno pozostać darmowe. To miejsca wyrażania żywej wiary, a nie muzea – podkreślili francuscy biskupi na swej stronie internetowej. W chwili, gdy rozważana jest propozycja wprowadzenia opłat za wejście do tych zabytkowych świątyń, przypominają fakty „ważne dla Kościoła katolickiego”.
Na mocy ustawy z 1905 r., katedry zbudowane przed tą datą są własnością państw, a Kościół jest jedynie ich użytkownikiem. Wspomniana ustawa stanowi, że przeznaczone są one wyłącznie i trwale do sprawowania kultu i że nie mogą być pobierane żadne opłaty za ich odwiedzanie.
Miejsce spokoju
Ponadto „katedry, choć stanowią część kulturowego dziedzictwa Francji, są przede wszystkim miejscami modlitwy i sprawowania kultu, a więc wstęp do nich powinien być darmowy”. W „naszej epoce hałasu i nieszczęść” katedry stanowią dostępne dla wszystkich „miejsce spokoju i głębi”.
Wprowadzenie opłat za wejście do nich „osłabiłoby wymiar domowości, zawarty w propozycji wiary, spotkania z Bogiem, dla których budynki kościelne stanowią ramy”. – Ponieważ „katedry są miejscami wyrażania katolickiej duchowości, zwłaszcza w jej wymiarze artystycznym, darmowy wstęp jest również darmowym dostępem do wiary chrześcijańskiej”. Katedry są „miejscami wyrażania żywej wiary, a nie muzeami”, konkludują biskupi.
Jednocześnie przyznają, że utrzymanie katedr jest coraz większą troską zarówno państwa, jak i Kościoła. Trzeba jak najszybciej znaleźć nowe środki, które wspomogłyby państwo w wypełnieniu tej odpowiedzialności. Dlatego biskupi proponują, by zarówno katolicy, jak też inni Francuzi oraz turyści byli proszeni o dobrowolne datki, na miarę swej hojności, „na zachowanie tego dziedzictwa tak historycznego, artystycznego, jak i duchowego”. I przypominają, że istnieją już instytucje, które się tym zajmują.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |