Frankfurt: zmarł Janusz Stefański, wybitny muzyk jazzowy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zmarł wybitny muzyk jazzowy Janusz Stefański. Należał do europejskiej czołówki perkusistów jazzowych; grał w legendarnym Kwintecie Tomasza Stańki, Kwartecie Zbyszka Namysłowskiego, słynnym The Quartet, emigracyjnej grupie Polski Jazz Ensemble. Jego kariera trwała ponad 50 lat.

Janusz Stefański miał 70 lat. Zmarł na raka płuc w szpitalu we Frankfurcie nad Menem 4 listopada 2016. Pogrzeb odbędzie się w Krakowie – poinformował PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum”. „Był muzykiem charyzmatycznym, człowiekiem obdarzonym niezwykłym temperamentem, fantazją i poczuciem humoru. Grał, można powiedzieć, do ostatniego tchnienia” – powiedział PAP Brodowski. Jeszcze w maju tego roku Stafański wystąpił w Teatrze Capitol w Warszawie podczas koncertu benefisowego na jego rzecz „Gramy dla Janusza”, pod koniec sierpnia zasiadał w jury II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta w Krakowie. Po raz ostatni występował na scenie tydzień przed śmiercią w zespole nestora niemieckiego jazzu, saksofonisty Emila Mangelsdorffa we Frankfurcie, wieńcząc serię koncertów w pięciu miastach Niemiec.

Urodził się 14 czerwca 1946 w Krakowie. Studiował grę na perkusji i fortepianie w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Obronił dyplom w 1972. Jeszcze podczas nauki brał udział w koncertach krakowskiego Zespołu MW2, m.in. na Warszawskiej Jesieni. Jego wczesnymi idolami byli amerykańscy perkusiści Elvin Jones i Jack DeJohnette. Zadebiutował w roku 1966 na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu w Kwartecie Zbigniewa Seiferta. Następnie współpracował z czołowymi polskimi zespołami: Kwintetem Tomasza Stańki; był członkiem tej legendarnej formacji przez pięć lat, nagrał trzy albumy: „Music For K”, „Jazzmessage From Poland” i „Purple Sun”, Studiem Jazzowym Polskiego Radia pod dyr. Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Triem Mieczysława Kosza „Reminiscence”, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, zespołem The Quartet Tomasza Szukalskiego, z którym koncertował w 1980 r. w słynnym klubie Village Vanguard w Nowym Jorku. Od 1973 r. współpracował również z grupami w Niemczech i Austrii: m.in. Hans Koller Free Sound, Radio Jazz Group Stuttgart, Zbigniew Seifert Variouspheres. W 1981 r. podpisał trzyletni kontrakt z Vienna Art Orchestra, z którą w ramach europejskiego tournee wystąpił na Jazz Jamboree ’81 i Zaduszkach Jazzowych w Krakowie. Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce, zaskoczyło Janusza Stefańskiego we Frankfurcie nad Menem. Od tego czasu mieszkał wraz z żoną – artystką malarką oraz dwiema córkami w Niemczech.

W ciągu ostatnich 35 lat pobytu w Niemczech grał w zespołach: Polski Jazz Ensemble (Leszek Żądło, Adzik Sendecki, Bronisław Suchanek), Wolfgang Lackerschmid Mallet Connection, Heinz Sauer Quartet, Manfred Bründel Basslap, Emil Mangelsdorff Quartett. Brał udział w nagraniach archiwalnych w Big-Bandzie Radia NDR.

 

foto. Kotoviski photograph by Henryk Kotowski – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14715258

Frankfurt: zmarł Janusz Stefański, wybitny muzyk jazzowy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze