Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera: prawa dzieci powinny stać się priorytetem w UE
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę do końca maja zbiera podpisy pod apelem do premiera Donalda Tuska, aby prawa dzieci i kwestie ich bezpieczeństwa zostały uznane za priorytet prezydencji Polski w Radzie UE, przypadającej na pierwszą połowę 2025 roku. FDDS postuluje, aby Rada Unii Europejskiej zarekomendowała wszystkim państwom Wspólnoty wdrożenie procedur chroniących dzieci podczas ich pobytu w szkołach oraz innych placówkach. W Polsce podobne regulacje – standardy ochrony małoletnich – obowiązują od połowy lutego tego roku.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystosowała do premiera polskiego rządu apel w związku z przypadającą 1 maja 2024 r. dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
>>> „Blisko telefonu – daleko od dziecka” – kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
– Chcemy wykorzystać ten wyjątkowy moment i zaapelować, by bezpieczeństwo dzieci przebywających w szkołach i innych placówkach potraktować jako priorytet naszej prezydencji w Radzie UE. Podobne rozwiązania safeguardingowe, pod nazwą standardów ochrony małoletnich, niespełna rok temu zostały niemal jednomyślnie przyjęte przez polski parlament, a eksperci międzynarodowych organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem krzywdzeniu dzieci wypowiadali się o nich z dużym uznaniem. Zależy nam na tym, aby prezydencja Polski przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w krajach Wspólnoty. Zachęcamy wszystkie osoby, które podzielają wartości naszej organizacji, do składania podpisów pod apelem. Czekamy na nie do końca maja – mówi Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
– Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej przypada na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Nasz kraj będzie wówczas przewodniczył posiedzeniom Rady UE, a także ustalał program tematów i spraw, którymi zajmie się Rada w ciągu całego półrocza. Myślę, że zwiększenie bezpieczeństwa dzieci zdecydowanie powinno się znaleźć wśród priorytetów naszego rządu – dodaje Katarzyna Katana, radczyni prawna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Obowiązujące w Polsce standardy ochrony małoletnich zostały wprowadzone na mocy przyjętej w lipcu 2023 r. nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw. Przepisy dotyczą wszystkich podmiotów, których działalność w jakimkolwiek stopniu wiąże się z pracą z dziećmi albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci. Mowa o placówkach opiekuńczych, wychowawczych, resocjalizacyjnych, religijnych, artystycznych, medycznych, rekreacyjnych, sportowych, a także wszystkich związanych z rozwijaniem zainteresowań dzieci.
W myśl polskiego prawa standardy ochrony małoletnich obejmują: edukację personelu danej organizacji lub firmy; zasady podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko doznaje krzywdzenia ze strony zarówno pracowników, współpracowników, wolontariuszy danej organizacji, jak i ze strony członków rodziny lub rówieśników, czyli innych dzieci; zasady bezpiecznych relacji między personelem a dziećmi oraz bezpiecznych relacji rówieśniczych; zasady ewaluacji wprowadzonych rozwiązań.
Zwracając uwagę polskiego rządu na temat przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stara się uczynić kwestię praw dzieci priorytetem prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Fundacja pragnie być głosem tych, którzy nie mają możliwości bezpośredniego oddziaływania na decydentów, a podpisanie apelu daje każdemu obywatelowi i każdej obywatelce możliwość okazania solidarności z dziećmi i wsparcia misji zapewnienia im bezpieczeństwa.
Apel można podpisać do końca maja 2024 r. pod linkiem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |