Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, fot. PAP

Rektor KUL po wyborze na kolejną kadencję: uniwersytety mają nowe wyzwania

Przed polskimi uniwersytetami stoi obecnie wiele nowych wyzwań, dotyczą one m.in. sytuacji geopolitycznej w Europie i na świecie, w tym ekonomicznej, rozwoju nowych technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski, wybrany w czwartek na drugą kadencję 2024-2028.

Rektor podziękował Senatowi KUL za wybór i obdarzenie go zaufaniem. „Podchodzę z pokorą do kolejnej kadencji. Jestem świadomy wyzwań, które stają przed uniwersytetem. Wiele rozpoczętych projektów wymaga spokojnej kontynuacji. W planach mamy też nowe przedsięwzięcia. Zależy mi, by jak najwięcej osób, tworzących społeczność akademicką, było aktywnych i zaangażowanych w różnorodne działania. Jestem otwarty na innowacyjne propozycje. Zapraszam wszystkich do dalszej, ale też nowej współpracy” – powiedział.

Ks. prof. Kalinowski zaznaczył, że w jego wizji uniwersytetu i nauki, zdobywana wiedza, powinna iść w parze z holistycznym rozwojem studentów. „Możemy dużo wiedzieć, a nie posiadać mądrości. Dziś w dobie internetu i sztucznej inteligencji, każdy bardzo szybko może dotrzeć do teoretycznych informacji. Ale ważnym jest  to, byśmy sięgali do klasycznych modeli uprawiania nauki i kształcenia. Oczywiście, konieczne są nowe technologie, używanie sztucznej inteligencji, jako uczelnia, jesteśmy otwarci na rozwijający się świat” – dodał.

>>> Kraków: Wydział Nauk o Komunikacji – nowy, siódmy wydział na UPJPII!

Gmach KULu, fot. Krzysiek dbk commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11591838

Wskazał również na konieczność dialogu z różnymi środowiskami, potrzebę wymiany poglądów, z poszanowaniem systemów wartości wszystkich uczestników dyskursu. „Nasz uniwersytet nikogo nie wyklucza, ale mamy też swoją tożsamość. Nie oznacza to, że chcemy ją narzucać, to kwestia wolnego wyboru” – powiedział.

„Wśród priorytetów na najbliższe lata mogę wymienić uzyskanie statusu uczelni badawczej, cykliczne dostosowywanie oferty studiów do wymogów społecznych i rynku pracy, dalszy dynamiczny rozwój obecności naszych ekspertów i naukowców w przestrzeni publicznej, jeszcze większe wykorzystywanie nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, dostosowanie warunków pracy do bieżących potrzeb, kolejne duże inwestycje infrastrukturalne, w tym związane z Wydziałem Medycznym i obiektami sportowymi, dokończenie rozpoczętych remontów, dalsza intensyfikacja relacji i kontaktów zagranicznych, współpraca z samorządem, inicjatywy społeczne, gospodarcze oraz kulturalne” – podkreślił rektor KUL.

Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski – teolog, specjalizuje się w teologii pastoralnej, homiletyce, opiece paliatywnej i współczesnych formach przekazu wiary.  Od 1993 zawodowo związany z KUL. Tytuł profesora nauk teologicznych otrzymał w 2008 roku. Pełnił m.in. funkcje: prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (2004–2008) i dziekana Wydziału Teologii (2008–2016), a od 2020 jest Rektorem KUL. Inicjator prowadzenia studiów w Areszcie Śledczym, zaangażowania uniwersytetu w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz utworzenia Centrum Polonijnego KUL. Społecznie sprawuje również funkcję prezesa Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych – Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze