fot. unsplash

Fundacja Świętego Józefa finansuje kurs dotyczący procedur związanych z przestępstwami w Kościele

Zdobycie gruntownej wiedzy dotyczącej procedur prawnych związanych z przestępstwami w Kościele umożliwia jednosemestralny kurs dokształcający zorganizowany przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uczestniczy w nim 39 duchownych i jedna siostra zakonna. Projekt finansuje Fundacja Świętego Józefa KEP. Jednosemestralny kurs dokształcający „Sytuacje nieprawidłowe w życiu i posłudze duchownych. Aspekty karno-kanoniczne” na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW to odpowiedź na potrzebę dokształcania w związku ze zmieniającymi się przepisami prawa kanonicznego.

>>> Myślenice: całodobowe wsparcie psychologiczne dla uchodźców z Ukrainy

Nowe dokumenty

W ostatnich latach Stolica Apostolska wydała kilka dokumentów dotyczących zagadnień związanych z przestępstwami w Kościele i prowadzeniem kanonicznych procesów karnych. Wprowadzane zmiany są związane w sposób szczególny z licznymi oskarżeniami duchownych, także w Polsce, o czyny przeciwko VI przykazaniu Dekalogu popełniane wobec osób małoletnich.

Kurs ma nie tylko przybliżyć stronę normatywną powyższych zagadnień, ale również wskazać, jak prowadzić takie procesy, na co zwracać uwagę. Chodzi o to, by z jednej strony w pełnym zakresie zapewnić ochronę praw osób poszkodowanych przestępstwem, szczególnie małoletnich oraz z tych które w prawie są z nimi zrównane, z drugiej zaś sprawiedliwie ukarać sprawcę, mając cały czas na uwadze domniemanie niewinności, które zostało wyraźnie przypomniane w nowym kodeksowym prawie karnym. – W ramach kursu staramy się przedstawić kwestię odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej duchownych za popełniane przez nich przestępstwa oraz naruszenia w jak najszerszym zakresie – tłumaczy ks. Borek. – Chodzi bowiem o to, aby każda z nieprawidłowych sytuacji, w jakich znajdzie się duchowny, znalazła właściwe rozwiązanie dla dobra wspólnego poprzez działania zmierzające do przywrócenia sprawiedliwości, naprawy zgorszenia oraz poprawy winnego – dodaje duchowny.

Fot. pixabay

Zwraca tez uwagę, że w dokonanej przez papieża Franciszka nowelizacji kanonicznego prawa karnego zwraca uwagę to, że mamy teraz do czynienia z zaostrzeniem kanonicznego sytemu karnego, szczególnie w tym, co się odnosi do odpowiedzialności przełożonych kościelnych w ramach pełnionej przez nich posługi. W nowych przepisach bardzo często jest mowa o tym, że przełożony musi, a nie że jedynie może w ramach swojej posługi wykonywać także władzę karania. – Znowelizowana VI księga Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 roku w przedmiocie stosowania kar mocno się zmieniła. Nowe prawo karne jest zatem zdecydowanie surowsze od poprzedniego i to nie tylko w kwestii kar – wyjaśnia ks. dr hab. Dariusz Borek. Na przykład, wcześniej, jeśli ktoś wykorzystał urząd kościelny lub godność, którą posiadał we wspólnocie Kościoła, albo też miała miejsce recydywa, sędzia mógł takiego sprawcę ukarać surowiej. Aktualnie sędzia musi ukarać surowiej, gdy ma miejsce taka sytuacja.

Nowelizacja zakłada, że ten, kto składa przełożonemu kościelnemu oszczercze doniesienie o przestępstwie lub w inny sposób bezprawnie narusza czyjeś dobre imię, powinien być ukarany. Poprzednio prawodawca dawał tylko możliwość ukarania, teraz jest to obowiązek.

32 godziny i 39 duchownych

32-godzinny kurs dokształcający „Sytuacje nieprawidłowe w życiu i posłudze duchownych. Aspekty karno-kanoniczne” rozpoczął się pod koniec lutego i zakończy w maju. Prowadzą go specjaliści z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW, będący także praktykami z zakresu procedur i procesów kanonicznych. Kurs jest finansowany przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W wykładach oraz zajęciach warsztatowych uczestniczy 39 duchownych – kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a także jedna siostra zakonna. – Warto podziękować za finansowanie tej inicjatywy przez Fundację Świętego Józefa KEP. Z pewnością duża liczba uczestników to rezultat bezpłatnego uczestniczenia w tym kursie – zaznacza dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW.

fot. pixabay

Uczestnicy kursu otrzymają wiedzę o procedurach prawnych związanych z przestępstwami w Kościele, popełnianymi także przez duchownych, z wyraźnym uwzględnieniem wykroczeń przeciwko małoletnim. Jest to także okazja do wymiany zdobytych do tej pory doświadczeń w różnych instytucjach kościelnych. Forma warsztatowa zajęć pozwoli w szczegółach poznać proces karny w omawianej materii. Ochrona małoletnich przewijać się będzie przez wszystkie prezentowane na kursie zagadnienia.

Konferencja odbyła się 6 grudnia 2021 r. w Warszawie pod patronatem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp. Wojciecha Polaka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze