Gdańsk: archidiecezjalna inauguracja nowego roku akademickiego
W poniedziałek 2 października w kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu abp Tadeusz Wojda SAC przewodniczył uroczystej Eucharystii rozpoczynającej nowy rok akademicki. Na modlitwie zgromadzili się studenci, wykładowcy, profesorowie i władze trójmiejskich uczelni wyższych.
W homilii metropolita gdański zwrócił uwagę na znaczenie inauguracji. – Inauguracja roku akademickiego to ważne wydarzenie w każdej instytucji naukowej. Ważna jest z punktu naukowego, ale też i z punktu wiary. Dlatego naszym pragnieniem jest, aby ta uroczysta Eucharystia była duchową inauguracją roku akademickiego. Chcemy rozpocząć go po po Bożemu i otworzyć się na Boże błogosławieństwo – powiedział arcybiskup.
Zaznaczył, że jednym z najistotniejszych pragnień człowieka jest poznanie prawdy. – To pragnienie jawi się na początku roku akademickiego, by następnie towarzyszyć tak profesorom jak i studentom przez cały rok. Jednocześnie pytał o to, jak szukać prawdy, której pragnie człowiek. Stwierdził, że jedną z dróg tego poszukiwania jest refleksja naukowo-filozoficzna. W tym poszukiwaniu nie można również wykluczyć porządku Objawienia. – Objawienie to przecież niezaprzeczalne źródło prawdy. Sobór Watykański II, przywołując nauczanie Vaticanum I, naucza, „że prawda poznana w drodze refleksji filozoficznej oraz prawda Objawienia ani nie są tożsame, ani też jedna nie czyni zbyteczną drugiej – wyjaśnił hierarcha. W ten sposób obydwa źródła poznania ani się nie wykluczają, ani też ze sobą nie rywalizują.
>>> Abp Wojda: największym wyzwaniem dla kapłana jest dziś wiarygodność
W dalszej części refleksji zauważył, że poznanie prawdy zbliża człowieka do Boga. – Szczere i autentyczne poszukiwanie prawdy prowadzi do poznania przyczyny istnienia świata i nas w tym świecie, a więc do Boga. Jest odkrywaniem sensu swojego życia, swojej egzystencji, a także celu ku któremu wszyscy zmierzamy – podkreślił kaznodzieja. W tej perspektywie nie należy również zapominać, że poszukiwanie prawdy wiąże się ze zbawieniem. – Ostateczna prawda zatem dotyczy zbawienia człowieka, które jest jego najważniejszym powołaniem. Ta prawda znajduje się w Jezusie Chrystusie, który stał się jednym z nas, za nas i dla naszego zbawienia oddał swoje życie na krzyżu. Ta prawda jest nam przekazana do wierzenia – stwierdził abp Wojda.
>>> Abp Tadeusz Wojda: wobec agresji – trzeba mówić zdecydowane „Nie”
Nawiązał również do obchodzonego w tym dniu w Kościele wspomnienia aniołów stróżów. Wyjaśnił istotę i zadania, które aniołowie podejmują w odniesieniu do każdego człowieka. – Aniołowie to istoty duchowe, posiadają rozum i wolę, są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi. Kontemplują oblicze Boga i wykonują Jego polecenia. Archaniołowie i aniołowie są sługami i wysłannikami Boga do pełnienia misji i zadań – powiedział. Jednym z tych zadań jest wsparcie w poszukiwaniu prawdy. – Aniołowie są posłani do każdego z nas, aby wspierać w codziennym poszukiwaniu prawdy, ale przede wszystkim w realizowaniu celu naszego życia – zaakcentował kaznodzieja.
Na zakończenie zachęcił zgromadzonych, aby odkryli na nowo obecność swojego anioła. – Warto poprosić go, aby towarzyszył i wspierał, nie tylko w poszukiwaniu prawdy, ale też w codziennym zmaganiu się ze sobą samym i z własnymi słabościami – skonkludował metropolita.
Po liturgii w salach Duszpasterstwa Akademickiego ”Na Czarnej” odbyły się spotkania wspólnot studenckich i nauczycieli akademickich z udziałem biskupów i kapłanów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |