Gdańsk: Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych już po raz piąty

42 filmy z 16 krajów zostaną pokazane w części konkursowej rozpoczynającego się w czwartek w Gdańsku Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. To piąta edycja tej imprezy.

Dyrektor programowy festiwalu Michał Grubman powiedział w środę PAP, że gdańska impreza zorganizowana została w ramach obchodzonego 28 października Międzynarodowego Dnia Animacji. Święto to ustanowiło w 2002 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA) dla uczczenia pierwszego pokazu filmu animowanego w 1892 r. Organizacja ta zrzesza ponad 5 tys. twórców filmów animowanych z całego świata.

„W tegorocznej edycji festiwalu rywalizować będą filmy krótkometrażowe w czterech sekcjach programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Animacje pochodzą z całego świata” – dodał Grubman.

Komisja selekcyjna dokonała wyboru spośród prawie sześciuset zgłoszeń z 71 krajów. W konkursie pokazane zostaną filmy z Brazylii (2), Chin (2), Francji (6), Hiszpanii (2), Holandii (2), Iranu (2), Niemiec (7), Tajwanu (3), USA (5) oraz Węgier (2). Po jednym filmie pokażą Belgia, Indie, Korea, Rosja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Włochy. Polskę reprezentować będą dwie animacje: „Traces of ephemeral” (reżyseria Agnieszka Waszczeniuk) i „Ponura Tresura/ Grim Training” (reż. Ala nunu Leszyńska). O tym, które filmy w każdej z czterech kategorii, okażą się najlepsze zdecyduje w głosowaniu publiczność.

„Pod względem formalnym mamy cały przekrój wszelkich technik od klasycznych animacji po dzieła wykonane na komputerze. Nierzadko filmy te powstały przy olbrzymim nakładzie pracy. Przykładem może tu być ponad 11-minutowa animacja +The Lighthouse+ („Latarnia Morska”, reż. Simon Scheiber, Holandia), składająca się z 14 tysięcy zdjęć poklatkowych, wykonanych tylko przez jednego twórcę, co zajęło mu siedem lat” – wyjaśnił Grubman.

Poza konkursem gdański festiwal przedstawia sylwetki mistrzów kina animowanego. W tym roku będzie to m.in. postać japońskiego guru anime – Hayao Miyazaki. Wyświetlony zostanie, dedykowany do nieco starszego odbiorcy, ostatni film tego autora „Zrywa się wiatr”, z którego realizacją postanowił zakończyć swoją wieloletnią karierę oraz nagrodzone Oscarem „Sprited Away – W Krainie Bogów”.

Program festiwalu uzupełnią m.in. pokazy animacji z Chin, Portugalii oraz dzieł uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych 2016 w Stuttgarcie. Przewidziano też blok poświęcony mistrzom polskiej animacji. W tym roku będą to animacje Witolda Giersza i Jana Lenicy, zrealizowane w Studiu Miniatur Filmowych, jednym z najstarszych w kraju studiów filmowych, działającym od 1958 roku.

Projekcje odbywać się będą w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w kinie Watra znajdującym się w Domu Harcerza. Zaplanowano także warsztaty dla dzieci w Instytucie Kultury Miejskiej.

Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa w Sopocie, potrwa do niedzieli.

foto.  Facebook/mffa

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze