Gdañsk, 13.08.2017. Otwarcie nowej siedziby Zwi¹zku Ormiañskiego przy ul. Mariackiej 34/36 w Gdañsku, 13 bm. Otwarcie towarzyszy obchodom 650-lecia obecnoœci Ormian w Polsce. 20 stycznia 1367 roku Ormianie otrzymali pierwszy przywilej od króla Kazimierza Wielkiego. (dk/zuz) PAP/Dominik Kulaszewicz

Gdańsk: Ormianie mają już swój Dom

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Społeczność Ormiańska w Gdańsku ma nową siedzibę. Przy ul. Mariackiej uroczyście odsłonięto Dom Ormiański, wcześniej w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła odprawiona została msza św. według liturgii ormiańskiej. W tym roku obchodzimy 650-lecie obecności Ormian w Rzeczpospolitej.

Ul. Mariacka 34/36 to od niedzieli, 13 sierpnia, adres siedziby Ormian w Gdańsku. To tu przedstawiciele tej społeczności mogą się gromadzić i prowadzić swoją działalność. Jeszcze przed godz. 13-tą tłum Ormian i mieszkańców Gdańska zgromadził się przy przedprożu, aby przyglądać się uroczystości. Odsłonięcia Domu Ormiańskiego wspólnie dokonali Gagik Parsamyan – prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku, Edgar Ghazaryan – ambasador Republiki Armenii w Polsce, abp Rafael Minassian – zwierzchnik Ormian katolików w Europie Wschodniej oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Gagik Parsamyan, prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku, nie krył wzruszenia: – To dla nas wielki zaszczyt, to niesamowita sprawa. Możemy jako Armenia w tym miejscu pokazywać naszą kulturę. Myślę, że to miejsce pozwoli nam ubogacać życie swoje i życie gdańszczan. Odsłonięto też tablice pamiątkowe umieszczone w ścianie budynku: jedna z logo Związku Ormiańskiego, druga tablica przedstawia rzeźbę Matki Boskiej. Obie wykonane z tufu wulkanicznego. Przyjechały do Gdańska wraz z Chaczkarem – kamiennym ormiańskim krzyżem, który można podziwiać przy Kościele Św. Piotra i Pawła.
Wcześniej, bo o 12.00, właśnie w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk, mszę świętą według liturgii ormiańskiej odprawił arcybiskup Rafael Minassian z Erywania, zwierzchnik Ormian katolików w Europie Wschodniej.

– Dzisiejsza ceremonia jest kontynuacją obecności Ormian w Polsce. Czuję się tu, w Gdańsku, członkiem tej mojej rodziny – powiedział nam po uroczystościach abp Minassian. Krótki rys historyczny, dotyczący obecności Ormian w Polsce, z przedproża Domu Ormiańskiego przedstawił prof. Krzysztof Stopka. Przypomniał, jak Król Kazimierz Wielki w XIV w. zaprosił Ormian do Rzeczpospolitej, jak nadał biskupowi Ormiańskiemu przywilej sprawowania własnej jurysdykcji. W nowo otwartym Domu Ormiańskim w Gdańsku można było obejrzeć faksymile przywileju Kazimierza Wielkiego dla Ormian.

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Prezydent Gdańska z kolei zwrócił uwagę na to, że Ormianie to bardzo stary naród. Jak zaznaczył jego doświadczenie i historia uczą pokory. Ormianie przyjęli chrześcijaństwo w 301 r. czyli ponad 600 lat przed historycznymi władcami Polski. Bardzo tragiczną datą w ich historii jest rok 1915, kiedy to Turcy dokonali eksterminacji Ormian. – Nowa siedziba Ormian to kolejne potwierdzenie, że Gdańsk jest miastem otwartym na nowych przybyszów. To wydarzenie jest w wielu wymiarach inspirujące dla nas – powiedział Paweł Adamowicz. Dla zgromadzonych gości przygotowano specjalny program artystyczny: była ormiańska ceremonia poświęcenia ziół i winogron, a także degustacja tradycyjnych potraw ormiańskich.

Tekst pochodzi ze strony gdansk.pl / fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Gdańsk: Ormianie mają już swój Dom
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze