epa06143667 Burkina Faso security forces secure the area around the scene of a suspected terrorist attack at the Aziz Istanbul Turkish restaurant in Ouagadougou, Burkina Faso, 14 August 2017. According to the Burkina Faso communications ministry, an attack by gunmen at Aziz Istanbul restaurant which began late 13 August and continued into 14 August has claimed the lives of 17 people with eight wounded. There have been no claims of responsibility for the attack, but security forces suspect Islamist militants. EPA/STR Dostawca: PAP/EPA.

Burkina Faso: zamach na restaurację, 17 zabitych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 17 osób zginęło, a osiem zostało rannych, w niedzielnym ataku na restaurację w stolicy Burkina Faso, Wagadugu; napastnicy to prawdopodobnie dżihadyści – poinformował w poniedziałek nad ranem minister łączności tego kraju Remis Dandjino.

Według świadków grupa uzbrojonych mężczyzn wtargnęła to tureckiej restauracji Istambuł w Wagadugu w niedzielę wieczorem. Doszło do wymiany ognia między napastnikami a siłami bezpieczeństwa.

Sprawcy, których liczba nie jest znana, są „na piętrze budynku będącego celem ataku” – wynika z komunikatu ministra łączności cytowanego przez AFP. Poinformowano, że siły bezpieczeństwa, w tym elitarne jednostki żandarmerii, są na miejscu zdarzenia. Według źródeł szpitalnych, na które powołuje się AFP, jest co najmniej dziesięcioro rannych, a wśród ofiar śmiertelnych jest przynajmniej jeden Turek. Z kolei Reuters, cytując ministra Dandjino, pisze o zmarłym obywatelu Francji.

Graniczące m.in. z Mali i Nigrem Burkina Faso od 2015 r. regularnie pada ofiarą ataków dżihadystów. Agencje zauważają, że do niedzielnego zamachu doszło w miejscu oddalonym o ok. 200 metrów od kawiarni Cappuccino, która była celem ataku terrorystycznego w styczniu 2016 r. Zginęło wówczas 30 osób, a rany odniosło ponad 70; większość ofiar stanowili cudzoziemcy. Do zamachu przyznała się wówczas regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM). 

Fot. PAP/EPA/STR

Burkina Faso: zamach na restaurację, 17 zabitych
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze