fot. Marcin Tymiński

Gdańsk: ponad 300-letnie krypty odkryto w kościele św. Józefa

Sześć krypt, a w nich dwie trumny, odkryto podczas prac remontowo-konserwatorskich w gdańskim kościele św. Józefa zobacz na mapie Gdańska. W przyszłości przebadają je naukowcy, nie będą jednak udostępniane odwiedzającym świątynię. Nad kryptami zamontowane zostanie ogrzewanie podłogowe – informuje portal trojmiasto.pl.

W kościele zakonnym ojców oblatów trwa intensywny remont. To dzięki ponad 16-milionowej dotacji ze środków unijnych, jaką w zeszłym roku zakonnicy pozyskali na remont świątyni. Po jego zakończeniu w kościele znajdzie się ogrzewanie podłogowe.

To właśnie podczas nadzoru archeologicznego towarzyszącego tym pracom odsłonięto krypty.

– Nie zaskoczyło nas to, że w prezbiterium kościoła znajdują się krypty, gdyż zmarłych w kościołach chowano jeszcze w czasach napoleońskich – mówi Monika Kacprzak, archeolog nadzorujący prace w kościele św. Józefa. – To, co nas zaskoczyło, to tak duża liczba krypt na niewielkiej w sumie przestrzeni kościoła.

W sześciu kryptach, kilkadziesiąt centymetrów pod współczesną posadzką kościoła, znaleziono ludzkie szczątki i dwie trumny, w tym jedną bogatą zdobioną.

– Datujemy je na XVII i XVIII wiek – opowiada Monika Kacprzak. – Prawdopodobnie w jednej z krypt znajduje się więcej trumien, te jednak znajdują się już pod posadzką kaplicy, przylegającej do prezbiterium.

fot. Marcin Tymiński

W kościele św. Józefa wiszą dwa epitafia poświęcone rodom Sierakowskich i Potulickich. Niewykluczone, że bogata zdobiona trumna należy do przedstawiciela jednej z tych rodzin. Pod posadzką archeolodzy odkryli także dwie tablice nagrobne z herbami. Na razie trwa ich identyfikacja.

Po zakończeniu remontu świątyni krypty nie będą powszechnie dostępne. Dzięki czterem wejściom dostęp do nich będzie możliwy, by mogli przebadać je naukowcy.

Do czasów dzisiejszych nikt nie przeprowadził dokładnej kwerendy archiwalnej dotyczącej losów świątyni po 1945 roku. Kościół bardzo ucierpiał w marcu 1945 roku, zawaliły się wówczas stropy. Zdobywający miasto żołnierze spalili też w nim gdańszczan szukających schronienia przed walkami w mieście. Szczątki ofiar tej masakry jakiś czas temu odkryto w podziemiach świątyni. Niewykluczone też, że krypty po wojnie szabrowano.

Odbudowa kościoła trwała od roku 1947 aż do roku 1970. Później nie przeprowadzono w nim żadnych remontów. Obecne prace remontowo-konserwatorskie obejmują elewacje, wnętrze kościoła i kapitularza, a także podziemia świątyni. Zakończyć mają się pod koniec 2019 roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze