fot. PAP/Karina Sało

Gdzie w Twojej diecezji 11 listopada odbędzie się msza w intencji Ojczyzny?

Jak co roku w całej Polsce 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, odprawione zostaną uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny. Odbędzie się także wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych.

Centralnym punktem tegorocznych obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości będzie Eucharystia sprawowana o godz 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Weźmie w niej udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy oraz tradycyjnie licznie zebrani mieszkańcy stolicy.

Podczas Eucharystii, w historycznym geście nawiązującym do roku 1920, Prezydent RP zapali Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku. Ojciec Święty pragnął, by zapłonęła ona w wolnej Polsce.

W Gdańsku w bazylice mariackiej uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 106. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczyć będzie o godz. 12.00 metropolita gdański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Po Eucharystii odbędzie się specjalny koncert pieśni patriotycznej wykonaniu Capellini Gedanensis. Tego dnia wręczone zostaną też odznaczenia Pro Ecclesia et Populo (Dla Kościoła i Narodu) za zaangażowanie w ważnych sferach działalności Kościoła i społeczeństwa, w tym m.in. ewangelizację, pracę w parafii, szerzenie kultury, działalność charytatywną czy aktywność w katolickich ruchach i stowarzyszeniach. Nagroda przyznawana jest od 1998 r.

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Prymas Polski abp Wojciech Polak o godz. 9.30 przewodniczyć będzie Mszy św. z homilią z okazji Święta Niepodległości w archikatedrze gnieźnieńskiej.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski o godz. 10.00 będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze na Wawelu.

W Poznaniu Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Jana Glapiaka o godz. 9.00 w poznańskiej farze.

Bp Adam Bab odprawi Mszę św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze lubelskiej. Początek o godz. 10.00. „Zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za dar Ojczyzny i modlitwy o jej pomyślność” – napisano na stronach katedry.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Tego dnia na Wieży Trynitarskiej w Lublinie rozbłyśnie niezwykła iluminacja niepodległościowa. Światła w biało-czerwonych barwach ukażą bohaterów narodowych w walce o niepodległość, w tym Ojców Niepodległej. Mapping będzie wyświetlany w godzinach 17.00-21.00 co 20 minut.

Msze święte w intencji Ojczyzny sprawowane będą 11 listopada w całym kraju. Ponadto Narodowe Święto Niepodległości przeżywane będzie podczas wielu wydarzeń kulturalnych, artystycznych i sportowych.

Po raz siódmy w stolicy, na Krakowskim Przedmieściu, organizowany będzie Festiwal Niepodległa. Tradycją jest, że o godz. 12.00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym śpiewa Mazurka Dąbrowskiego i tym samym weźmie udział w akcji #Niepodległadohymnu popularyzowanej w mediach społecznościowych.

11 listopada w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń, dla młodszych i starszych, dla warszawiaków i turystów, dla pasjonatów historii i lubiących wszelaką aktywność artystyczną. Będą to m.in. parady zabytkowych samochodów, parady taneczne z motywem przewodnim poloneza, występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka”, prezentacja mody retro i pokazy bicykli oraz spacery historyczne z przewodnikami.

fot. Maciej Kluczka

W Cytadeli Warszawskiej otwarta zostanie wystawa upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W ramach jednej przestrzeni ekspozycyjnej prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Niezwykle rzadko pokazywane bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie staną obok obiektów, których jak dotąd nie wystawiano jak romańska archiwolta z Gniezna czy tzw. Codex Pretiosus. Więcej informacji o działaniach programu Niepodległa na stronach Niepodległej. Szereg wydarzeń kulturalnych, naukowych i edukacyjnych upamiętniających drogę Polski do niepodległości organizuje w tych dniach w całym kraju Instytut Pamięci Narodowej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie IPN.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze