Gdzie w tym roku nie odbędzie się wizyta duszpasterska? [AKTUALIZACJA]
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w tym roku w wielu diecezjach w Polsce nie odbędzie wizyta duszpasterska.
Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Archidiecezja lubelska
„W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, mając na względzie bezpieczeństwo zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, po konsultacji przeprowadzanej podczas Konferencji Księży Dziekanów, informujemy, iż w tym roku nie będzie w Archidiecezji Lubelskiej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą” – głosi komunikat kanclerza Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. dr. Krzysztofa Kwiatkowskiego, zamieszczony w środę na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej.
„Nie wykluczamy jednak posługi pobłogosławienia nowych domów na specjalne zaproszenie rodziny i oczywiście odwiedzania chorych” – zaznaczył kanclerz.
>>> Wizyta duszpasterska okazją do rozmowy
Archidiecezja częstochowska
„Wizytę duszpasterską w archidiecezji częstochowskiej można składać w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych. Ponadto ze względu na stan zdrowia kapłanów i parafian wizytę duszpasterską można przenieść na inny, bardziej stosowny czas” – głosi Komunikat Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie w sprawie duszpasterskiej wizyty kolędowej, opublikowany 2 grudnia br. na stronie archidiecezji częstochowskiej, www.archiczest.pl
Archidiecezja warszawska
O tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, w Archidiecezji Warszawskiej będą decydowali sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.
Pierwszą formą może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii (np. bloku, sąsiedztwa) na wspólną Mszę św. w kościele, drugą – wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian, zaś trzecią (zwłaszcza w parafiach wiejskich) – wizyta w formie najbardziej przypominającej tradycyjną kolędę, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz po uprzednim umówieniu wizyty. Ustalenie to zapadło podczas spotkania on-line Księdza Kardynała z przedstawicielami wszystkich dekanatów i wielu parafii Archidiecezji Warszawskiej.
Diecezja koszalińsko-kołobrzeska
Archidiecezja poznańska
Diecezja legnicka
W przyszłym roku w diecezji legnickiej tradycyjnej kolędy nie będzie – zadecydował biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Komunikat przekazał wikariusz generalny ks. Robert Kristman. Nie oznacza to jednak, że zabraknie modlitwy w intencji rodzin i błogosławienia domów i mieszkań.
>>> #01 Misyjna Rozmowa: wizyta duszpasterska oczami kapłana [WIDEO]
Archidiecezja przemyska
W archidiecezji przemyskiej nie odbędzie się tradycyjna wizyta duszpasterska zwana kolędą. Zamiast niej wierni z konkretnych ulic lub rejonów spotkają się w ustalonym dniu w kościele na modlitwie i obrzędzie błogosławieństwa rodzin. Rozwiązanie takie przyjęto ze względu na trudną sytuację epidemiczną.
Diecezja kielecka
Rzecznik diecezji kieleckiej ks. Mirosław Cisowski informuje, że księża otrzymali pewne rekomendacje, ale nie ma jeszcze jednoznacznej decyzji. Komunikat w tej sprawie ukaże się wkrótce.
Jeśli stan zagrożenia epidemicznego utrzyma się na takim poziomie jak obecnie, niemożliwe będzie tradycyjne odwiedzanie rodzin w domach, gdyż mogłoby to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wiernych i samych kapłanów.
Księża rozważają różne możliwości. W parafii Michałów w dekanacie pińczowskim proboszcz ks. Sławomir Olszewski skłania się do spotkań z poszczególnymi rodzinami w kościele, ale na razie to wstępne plany, choć wierni o kolędę dopytują. – Poczekamy na decyzję księdza biskupa – mówi.
Diecezja tarnowska
W diecezji tarnowskiej księża nie odwiedzą wiernych w domach. Mieszkańcy z kolejnych rejonów parafii zostaną zaproszeni na Mszę św. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał dziś zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej.
„Rezygnujemy z tradycyjnej formy wizyty duszpasterskiej „od drzwi do drzwi” oraz zbierania jakichkolwiek ofiar z nią związanych. Aby podtrzymać więź wiernych ze wspólnotą parafialną, zapraszamy na Mszę św. do kościoła rodziny z kolejnych rejonów parafii. Powinna być ona ofiarowana w intencji zaproszonych rodzin, obecnych i nieobecnych” – czytamy w zarządzeniu.
Diecezja warmińska
Zgodnie z przyjętą praktyką w większości diecezji w Polsce proponujemy, zaprosić mieszkańców parafii do kościoła w mniejszych grupach (np. wioskami lub ulicami) na wieczorną Mszę świętą. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian – mówi ks. dr Marcin Sawicki, rzecznik kurii.
Podczas Mszy św. kapłani mogą wygłosić okolicznościową homilię, odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, a także poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów. Po liturgii może odbyć się kolędowanie, warto również omówić bieżące kwestie parafialne.
Na zakończenie – jak informuje rzecznik – należy rozdać modlitwę błogosławieństwa do odmówienia w domach wraz z przesłaniem abp Górzyńskiego i poprosić, by to przesłanie obecni przekazali także swoim sąsiadom. Należy zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odmówili modlitwę błogosławieństwa, której tekst otrzymali w świątyni oraz pokropili mieszkanie wodą święconą.
„Nie wyklucza się złożenia wizyty duszpasterskiej w domu i dokonanie jego pobłogosławienia, jednakże wyłącznie po uzgodnieniu tego i akceptacji ze strony wiernych oraz ścisłym zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarnych”.
>>> Czy warto przyjąć księdza po kolędzie?
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska
– W rzeczywistości trzeba przygotować się na formułę wizyty duszpasterskiej bardziej indywidualnej i rozciągniętej w czasie na cały rok, która w obecnym, nadzwyczajnym roku powinna się odbywać ze szczególnym wytłumaczeniem i przygotowaniem do tego parafian, oczywiście jeśli epidemiczne warunki będą na to pozwalały – informuje ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Mówiąc o zaleceniach arcybiskupa ks. dr Zyga podkreśla, że „aby w tradycyjnym okresie Bożego Narodzenia udzielić błogosławieństwa kapłańskiego poszczególnym rodzinom i domom, można w kolejne dni ogłaszać mszę św. o błogosławieństwo dla rodzin i domów wskazanych grup parafian (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej), zapraszając wiernych do udziału w tej liturgii)”.
Diecezja rzeszowska
Biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian. W miejsce kolędy biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach.
„W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie” – czytamy w pierwszym punkcie dokumentu. W dalszej części bp Wątroba zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników (Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach). Jak dodaje ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, organizując nabożeństwa w świątyniach należy uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach.
W ostatnim punkcie zaleceń czytamy, że jedynym wyjątkiem, który uzasadnia odwiedziny księdza w domu jest poświęcenie nowego domu bądź inna, ważna racja duszpasterska. „To mogą być sytuacje, które wykraczają poza zwykły program kolędy, dotyczą najczęściej osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym” – wyjaśnia ks. Nowak.
>>> Opłata za kolędę: 99,90 PLN+VAT, czyli o paragonie, którego nie było
Archidiecezja krakowska
W dokumencie przeczytać można, że w oczekiwaniu na możliwość nawiedzenia w przyszłości domu przez kapłana, „można organizować w kościele celebracje przeznaczone dla każdego z rejonów parafii oraz zachęcać wiernych do wspólnej Modlitwy o błogosławieństwo dla domu i rodziny”. Na zamówienie proboszczów materiały zostaną przesłane do parafii. „Nie zaleca się natomiast organizowania opłatkowych spotkań różnych grup i wspólnot parafialnych” – podkreślają autorzy dokumentu. Wśród rekomendacji dla księży znajdują się te dotyczące liczby i godzin celebracji Eucharystii, które należy tak organizować w zgodzie z normami prawa, by mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba wiernych.
„Można to osiągnąć m. in. poprzez zaproszenie do pomocy kapłanów nie związanych na co dzień z duszpasterstwem parafialnym: księży profesorów oraz ojców zakonnych” – precyzuje dokument. Przypomina się w nim także, że dyspensa udzielona 17 października 2020 r. przez metropolitę krakowskiego odnosi się zarówno do niedzielnego, jak i świątecznego obowiązku udziału we Mszy św. W dokumencie zwraca się duchownym uwagę na konieczność poświęcenia wielu godzin na przedświąteczną spowiedź, zorganizowaną dla każdego z rejonów parafii osobno, z zachowaniem właściwych rygorów sanitarnych. Po konsultacjach z chorymi i ich rodzinami można też odwiedzić ich w domach z sakramentami. „Symbolicznym znakiem łączności wiernych z parafią niech będą błogosławione w tym okresie i zabierane z kościoła do domów opłatki, woda święcona, świece na stół wigilijny, owies, wino, kreda i kadzidło” – radzi się kapłanom.
Diecezja kaliska
Mając na uwadze trwającą epidemię administrator apostolski diecezji kaliskiej zarządził, że odwiedziny indywidualne wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych.
W mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021 r., a w społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.
Według rozporządzenia abp. Grzegorza Rysia o terminie rozpoczęcia wizyty mają zadecydować duszpasterze po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej.
>>> W tym roku po raz pierwszy od 800 lat będzie widoczna Gwiazda Betlejemska
Archidiecezja gnieźnieńska
Pandemia wymusiła zmiany także w tej z dawna zakorzenionej w Polsce tradycji. Biskupi co prawda nie wydali ogólnopolskich wytycznych i decyzję w sprawie wizyty duszpasterskiej pozostawili ordynariuszom poszczególnych diecezji, wiadomo jednak, że w formule dotąd praktykowanej kolęda się nie odbędzie.
W archidiecezji gnieźnieńskiej wizyta duszpasterska nie została ani odwołana ani przełożona. Odbędzie się po prostu w innej formie. Zgodnie z zachętą Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zamiast indywidualnych odwiedzin w domach księża zaproszą parafian na wspólną modlitwę do kościoła.
„Choć czas kolędowy związany będzie w dużej części z okresem zarządzonej kwarantanny narodowej, podtrzymujemy zaproponowaną wcześniej formę tegorocznej kolędy, czyli proponujemy, aby w poszczególne dni tygodnia, zgodnie z planem kolędowym, księża zaprosili mieszkańców danej wsi, ulicy czy bloku do kościoła na Mszę św. sprawowaną w intencji tych wszystkich, których by tego dnia odwiedzili” – tłumaczy ks. kan. Jakub Dębiec, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Jak przyznaje, jest zrozumiałym, że wszyscy nie przyjdą, nie należy tego nawet oczekiwać, choćby ze względu na obowiązujące obostrzenia i wprowadzoną kwarantannę narodową, ważne jest jednak, aby parafianie wiedzieli, że konkretnego dnia w ich intencji będzie sprawowana Msza św. i ci, którzy zechcą, mogą w niej uczestniczyć.
„Otrzymane w czasie Eucharystii błogosławieństwo wraz z modlitwą zaniesiemy później do naszych domów i bliskich” – dodaje ks. Dębiec.
Niektóre parafie publikują już w swoich mediach społecznościowych plan Mszy św. „kolędowych”. Wiele z nich zamierza je także transmitować online.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |