Fot. unsplash

Genewa: katolicka msza będzie odprawiona w katedrze po ponad 500 latach

Pierwsza od czasów reformacji w XVI wieku katolicka msza św. w katedrze św. Piotra w Genewie zostanie odprawiona 22 marca 2022 r. To historyczne wydarzenie już dwukrotnie przekładano w czasie z powodu pandemii. Początkowo msza miała się odbyć 29 lutego 2020, a następnie 30 maja 2020 r., po czym przełożono ją na rok 2021, jednak warunki sanitarne nie pozwoliły na tę uroczystość.

Obecnie parafia reformowana św. Piotra, do której należy katedra, poinformowała 11 listopada, że msza zostanie odprawiona w sobotę 5 marca 2022 r. o godzinie 18.00.

>>> Reformacja miała wpływ na rozwój doktryny katolickiej

Budowana od XI w. katedra św. Piotra była do XVI wieku siedzibą katolickich biskupów Genewy. Po przejęciu jej przez protestantów, tamtejszym kaznodzieją był przez 23 lata Jan Kalwin. Do dziś przechowywane jest w świątyni drewniane krzesło, z którego korzystał. Świątynia, choć od 1536 r. protestancka, zachowała nazwę katedry, czyli kościoła w którym znajduje się tron biskupa (zwany katedrą).

Powrót diecezji w Genewie?

Od pewnego czasu Stolica Apostolska rozważa ponowne utworzenie diecezji w Genewie. Diecezja genewska, ustanowiona w IV w., formalnie istniała do XIX w. (jednym z jej ordynariuszy był św. Franciszek Salezy, rezydujący w Annecy). W 1821 r. została połączona z diecezją lozańską, która od 1924 r. nosi nazwę diecezji Lozanny, Genewy i Fryburga. Gdy w 1987 r. jej nowy biskup pomocniczy Amédée Grab zaczął rezydować w Genewie, protestanci uznali to za prowokację i próbę „odzyskania miasta Kalwina” – przypomina francuski tygodnik „Le Point”.

Katedra św. Piotra w Genewie Fot. unsplash

Wielu mieszkańców Genewy to potomkowie francuskich protestantów, którzy schronili się tu po masakrze w Noc św. Bartłomieja w 1572 r. i odwołaniu edyktu nantejskiego w 1685 r., który wprowadzał równouprawnienie protestantów i katolików. Przez długi czas pewne funkcje w mieście – np. prezydenta uniwersytetu, przewodniczącego Czerwonego Krzyża, prokuratora generalnego czy partnera-zarządzającego w prywatnym banku – mogli pełnić jedynie wyznawcy kalwinizmu.

Wzrost liczby katolików

Pierwsza po wypędzeniu katolickiego biskupa msza św. została odprawiona w tym mieście dopiero w 1798 r., gdy zajął je Napoleon. W XIX w. papież Pius IX chciał mianować biskupa Genewy, lecz w 1874 roku rząd Szwajcarii wpisał do konstytucji artykuł 71, na którego mocy ustanowienie diecezji na terytorium kraju możliwe było tylko za zgodą władz. Prawo to zostało uchylone dopiero w 2001 roku.

Genewa Fot. unsplash

Biskup Lozanny, Genewy i Fryburga ma swą siedzibę we Fryburgu – niewielkim, liczącym 37 tys. mieszkańców miasteczku, odległym od Genewy o 140 km. Obecny ordynariusz, bp Charles Morerod planuje podział diecezji, gdyż biskup mieszkający w Genewie mógłby skuteczniej prowadzić tam pracę duszpasterską. Kilka lat temu hierarcha rozpoczął konsultacje w tej kwestii. Rozmawiał o tym pomyśle m.in. z przewodniczącym Kościoła Protestanckiego Genewy, który zastanawia się nad wpływem, jaki ta decyzja wywarłaby na wyznawców kalwinizmu. Od czasu Jana Kalwina bowiem sytuacja religijna Genewy bardzo się zmieniła. W liczącym niespełna pół miliona mieszkańców kantonie genewskim mieszka obecnie więcej katolików niż protestantów. Stało się tak za sprawą osiedlających się tu Francuzów, Włochów, Hiszpanów i Portugalczyków – przypomina „Le Point”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze