George Weigel: pytania stawiane przez Jana Pawła II są dziś jeszcze bardziej aktualne [RELACJA]
W świecie, w którym wybór ma ucinać wszystkie spory, Jan Paweł II pytał: co nam daje ten wybór? – tłumaczył aktualność polskiego pontyfikatu prof. George Weigel, autor najpopularniejszej biografii Jana Pawła II, podczas spotkania w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu.
„Świadek nadziei. Biografia papieża Jana Pawła II” czy „Kres i początek” to jedne z najpopularniejszych w Polsce pozycji autorstwa Georga Weigla. Amerykański teolog i działacz społeczny wziął udział w spotkaniu organizowanym przez Dominikańskie Wydawnictwo W drodze. Wydarzenie moderował prezes Wydawnictwa W drodze – Tomasz Grabowski OP. Na wstępie dominikanin przytoczył słowa biografa: „Weigel pisze, że patrzymy nostalgicznie wstecz, a nie patrzymy w przyszłość przez oczy Jana Pawła II”. O przeszłości, teraźniejszości i o przyszłości, przez pryzmat pontyfikatu Wojtyły, rozmawiali w środę 15 maja 2024 r. w poznańskiej Akademii Lubrańskiego.
>>> Biograf Jana Pawła II z odznaczeniem prezydenta RP
Kościół jest kulturą
W dużej mierze rozmowa teologów dotyczyła kultury chrześcijańskiej, której mocno przypatrywał się św. Jan Paweł II w trakcie swego pontyfikatu.
-Jak wzbogacać i wzmacniać kulturę, by mogła się ona dziś jeszcze bardziej rozwijać? Pytanie to jest dziś bardziej aktualne niż w czasie pontyfikatu. Kościół jest kulturą. Ma swoją literaturę, sztukę, opowieści, które tę kulturę tworzą – tłumaczył prof. Weigel. – Tworzy ją świadectwo życia chrześcijan, już od pierwszych wieków Kościoła, podążając za przykładem męczenników. Właśnie to dawanie przykładu w życiu społecznym, które się dzieje coraz bardziej dziwaczne, jest niezbędne. Możemy jako społeczeństwo wyglądać po katolicku, ale zabraknie nam kultury katolickiej.
Biograf papieża uważa, że Jan Paweł II już trzydzieści lat temu zrozumiał to, że Kościół ginie przez brak autentycznego przykładu chrześcijan – szczególnie widać to na przykładzie Europy Zachodniej czy Ameryki. Mówi o tym wydana w 1990 r. encyklika Redemptoris missio.
– Terenem misji jest nasz dom – wszyscy jesteśmy misyjni w naszej mierze, co jest niezmiernie istotne dla Kościoła w Polsce, Ameryce czy w całym Kościele zachodnim – podkreśla amerykański teolog. – Jan Paweł II prowadził życie niepodzielone – serce, słowa i działania szły w harmonii ze sobą. I do tego nas jako ludzi inspiruje.
George Shillow Weigel mówił w tym kontekście o ważnym zadaniu do wykonania, jakie mają także świeccy – ewangelizację społeczeństwa. Nawiązał również do konieczności reformy seminariów duchowych. To jedno z głównych wyzwań czekających w najbliższym czasie Kościół w Polsce.
Wolność w nauczaniu papieża
W trakcie rozmowy mocny akcent postawiony został również na kwestię nauczania moralnego podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Weigel zauważył, że miłość podążająca w parze z odpowiedzialnością, często podkreślana przez papieża, a także całe jego nauczanie o seksualności, często dziś nazywane teologią ciała, miały ogromny wpływ na edukację seksualną w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, iż aktualnie spójność teologii ciała pomaga psychologom i terapeutom w pracy z osobami z problemami związanymi z dysforią płciową.
– Zawsze, gdy Kościół mówi „nie”, zawsze kryje się pod nim jakieś „tak”. Kościół nie mówi „nie” dla samego „nie”, zawsze w tle pracuje już „tak” dla czegoś lepszego, czegoś prawdziwie dobrego dla człowieka. W świecie, w którym wybór ma ucinać wszystkie spory, Jan Paweł II pyta: co nam daje ten wybór? – rozwija myśl papieża Weigel.
W tym świetle nawiązał do bioetyki.
– W każdym sprawiedliwym społeczeństwie prawo chroni życie ludzkie. Bardzo ważny jest język! Nie mówimy o ograniczeniu aborcji, ale mówimy o ochronie życia – nienarodzonego!
Prof. George Weigel za Janem Pawłem II nawiązał do trzech filarów cywilizacji: religijnej (biblijnej), klasycznej (filozoficznej) oraz do tej opartej na prawie rzymskim. Zauważył, iż usuwając jeden korzeń, np. kulturę judaistyczną, usuwamy 1/3 filarów cywilizacji. Teolog wskazał, że w obecnej kulturze relatywizmu, ludzie wiary muszą nalegać na to, by kultura biblijna miała swoje zasłużone miejsce w przestrzeni publicznej.
>>> Dialog z judaizmem może pomóc chrześcijanom w praktykowaniu wiary [RELACJA]
Przeświadczenie, że ludzie nie mogą opierać się na źródłach swojej moralności (religijnych) jest niedemokratyczne. Gość rozmowy mówi, że sekularyzm nie jest demokratycznym ruchem, gdyż demokracja i wolna gospodarka nie są maszynami, które same się napędzają – bardzo ważna w tym świetle jest kultura moralna napędzana przez źródła biblijne czy filozoficzne, aby te „machiny” funkcjonowały.
Spotkanie zakończyły pytania z widowni. Biograf papieski opowiedział o postrzeganiu Polski, o spotkaniu z kard. Kazimierzem Nyczem, a także zmierzył się z kwestią pytań o współpracę Jana Pawła II z Theodorem McCarrickiem czy z Marcialem Macielem Degollado, którzy – zdaniem Weigla – byli psychopatami oszukującymi nawet świętych. Obsesja w Polsce na ich temat sprawia, że otrzymują więcej uwagi niż zasługują.
Po spotkaniu była możliwość indywidualnych rozmów z teologiem i zakupu jego książek oraz otrzymania autografu.
Galeria (5 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |