Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Wojtek Jargiło

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie potępia antysemickie wydarzenia w Kaliszu

Marsz pod hasłem „Tu jest Polska, a nie Polin”, którego uczestnicy wznosili antysemickie i nienawistne hasła, oraz spalenie kopii Statutu Kaliskiego przywołują najgorsze momenty w historii Polski, Europy, świata. Nie godzimy się na szerzenie nienawiści wobec nas – Żydów – brzmi przesłane KAI oświadczenie członków i Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, potępiające wydarzenia, do których doszło 11 listopada w Kaliszu.

>>> Chrześcijaństwo, islam i judaizm powinny blisko współpracować dla pokoju

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

OŚWIADCZENIE

Członkowie i Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie potępiają wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada 2021 roku w Kaliszu.

Marsz odbywający się pod hasłem „Tu jest Polska, a nie Polin”, którego uczestnicy wznosili antysemickie i nienawistne hasła, a także spalenie kopii Statutu Kaliskiego wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 roku, przywołują najgorsze momenty w historii Polski, Europy, świata. Brak zdecydowanej reakcji władz Kalisza w dniu 11 listopada jest dla nas niezrozumiały.

Statut Kaliski gwarantował Żydom przywileje, między innymi: wolność osobistą, bezpieczeństwo, swobodę wyznania, podróżowania i handlu. Pozwolił na istnienie żydowskich sądów. To ważny akt tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Paląc Statut Kaliski organizatorzy marszu okazali nienawiść Żydom i obrazili mieszkańców miasta, którzy przez wiele wieków dawali świadectwo tolerancji, otwartości, poszanowania wielu religii i kultur.

Nie godzimy się na szerzenie nienawiści, nietolerancji i wrogości wobec nas – Żydów.

Jesteśmy obywatelami Polski i oczekujemy, że rząd i prokuratura podejmą bezkompromisowe działania wobec organizatorów i uczestników wydarzeń w Kaliszu, autorów szokujących aktów nienawiści i skierowanych wobec Żydów budzących trwogę okrzyków „śmierć wrogom ojczyzny”. Podobne wydarzenia już nigdy nie powinny i nie mogą zaistnieć w Polsce.

Zarząd GWŻ w Warszawie:

Lesław Piszewski

Anna Bakuła-Wasilewska

Anna Dodziuk van Kooten

Elżbieta Magenheim

Grażyna Majer

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze