Filipiny, Środa Popielcowa

Fot. EPA/FRANCIS R. MALASIG

Gniezno: jak piękny jest człowiek w prochu!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O tym, że choć prochem staną się nasze ciała, a jednak proch nas nie opisuje mówił w homilii podczas mszy świętej w gnieźnieńskiej katedrze o. Michał Legan OSPPE. Paulin głosi rekolekcje w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

„Słuchamy dziś Jezusa Chrystusa, który do każdego z nas kieruje wołanie o post, o jałmużnę, o modlitwę, o pochylenie głowy i naznaczenie jej popiołem. I słyszmy wołanie Jezusa Chrystusa: o jakże piękny jest człowiek w prochu, jakże piękny jest człowiek na kolanach, jakże piękny jest człowiek na dnie. Dlaczego piękny? Bo odkupiony, bo zbawiony” – mówił o. Legan.

Kaznodzieja stwierdził również, że myli się ten, który w rozkładzie i śmierci widzi koniec człowieka. Myli się również świat, który proponuje nam, byśmy byli nieustannie syci, zadowoleni, byśmy wszystkiego nadużywali.

„Obfitość i sytość degradują człowieczeństwo, a godność i wielkość zyskuje się na kolanach” – mówił o. Legan.

Podkreślił również, że to nie proch opisuje człowieka, ale Chrystus. Przyjmując dziś na głowę popiół nie wykonujemy symbolicznego gestu, ale przychodzimy do Chrystusa i po Chrystusa, przychodzimy po to, aby Chrystus nas sobą naznaczył.

>>> Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

„W tym prochu trzeba zobaczyć Chrystusa – Tego, który z nieba zstąpił, w głębokiej kenozie nam się oddał, który dał się zetrzeć na proch dla naszego zbawienia. Tylko On objawia nam prawdę o nas” – podkreślił paulin zachęcając, aby ten przyjęty na początku Wielkiego Postu proch promieniował też na innych.

Zobacz także
Wasze komentarze