Katedra gnieźnieńska, fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia

Gniezno: młodzież pielgrzymowała do grobu św. Wojciecha

Po dwuletniej przerwie ponownie odbyła się pielgrzymka młodych do grobu patrona św. Wojciecha. Cześć grup przybyła pieszo z parafii, część pielgrzymowała najpierw do źródeł chrzcielnych Polski na Ostrowie Lednickim i stamtąd, szlakiem Ottona III, przyszła do Gniezna. Z młodymi modlił się biskup pomocniczy lubelski Adam Bab.

„Wielką radością jest dla mnie, że mogę stanąć tu dziś razem z wami i was przywitać” – mówił przed Mszą św. do młodych bp Radosław Orchowicz, który niegdyś, jako duszpasterz młodzieży, przeszedł tę i inne pielgrzymkowe trasy wielokrotnie.

>>> Młodzież, która zna Biblię lepiej od niejednego z nas [REPORTAŻ]

Pokonać źródło zła

O radości, także tej z ponownego spotkania po pandemicznej przerwie, mówił w homilii także bp Adam Bab. Przyznał jednocześnie, że radość ta przysłonięta jest cieniem wojny toczącej się tuż za granicami naszego kraju. Wojna – jak stwierdził – pokazuje, że nie żyjemy w świecie wolnym od zła, przemocy, cierpienia i smutku. Człowiek wierzący wie jednak, że zło nie ma i nie będzie mieć ostatniego słowa.

„Ten, kto spotkał Zmartwychwstałego, kto wierzy, zawsze jest silniejszy od zła” – podkreślił biskup pomocniczy lubelski przywołując jako ilustrację do tej prawdy ostatnie kadry filmu „Władca pierścieni”, kiedy fala orków wydaje się nieprzeliczona i niezwyciężona. Ale nie trzeba pokonywać każdego z nich, każdego detalicznego zła – stwierdził bp Bab. – Trzeba pokonać jego źródło.

„My dziś konfrontując się z wojną doświadczamy ogromu zła, boimy się go, może nam się wydawać, że jego siły są przeważające, że kontrolują nie tylko naszą teraźniejszość, ale i historię, ale jeśli Chrystus wygrał to zło nigdy nie zwycięży” – przekonywał bp Bab.

W pielgrzymce do Gniezna przybyły grupy z kilkunastu parafii m.in.: z Pyzdr, Gniewkowa, Murowanej Gośliny, Inowrocławia, Kruszwicy, Trzemeszna, Szczepanowa, Powidza, Kłecka, Pobiedzisk, Miłosławia, Wrześni, Kleczewa, Żnina i Wągrowca. W katedrze gnieźnieńskiej obok pielgrzymkowych znaków towarzyszył im krzyż – replika krzyża Światowych Dni Młodzieży, która obecna jest podczas wszystkich diecezjalnych uroczystości z udziałem młodzieży. Dziś wieczorem część młodych pielgrzymów weźmie udział w powitaniu wędrującego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który rozpoczyna peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej, a później będzie uczestniczyć w nocnym czuwaniu przy relikwiach i Ikonie w kościele pw. św. Michała Archanioła. W niedzielę podczas Sumy odpustowej Prymas Polski wręczy przedstawicielom młodych księgi Pisma Świętego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze