zdj. poglądowe, fot. pixabay

Gniezno: od kwietnia czynna będzie nowa wystawa ikon

Od kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej czynna będzie nowa wystawa poświęcona ikonie. Prezentowane na ekspozycji obrazy powstały podczas pleneru „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”, a ich autorami są artyści z Polski i Ukrainy.

Wystawę można będzie oglądać w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej od 1 kwietnia. Na ekspozycję złoży się ponad 50 prac – ikon artystów z Polski i Ukrainy. Jak wskazali organizatorzy wystawy, ekspozycja będzie nie tylko okazją do podziwiania sztuki, ale przede wszystkim do kontemplowania największej tajemnicy i sensu chrześcijaństwa, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Patronat nad wydarzeniem objął prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prezentowane na ekspozycji obrazy powstały podczas pleneru „Spotkanie ze Zmartwychwstałym”. Odbył się on we wrześniu ub. roku w Wesołej pod Warszawą w ramach projektu „Nowa Ikona”, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy.

>>> Julia pisze ikony od 14. roku życia. Nie przeszkodziła jej nawet choroba [REPORTAŻ]

Jak przypomniała Archidiecezja Gnieźnieńska, organizacja ta działa od końca XX wieku w Nowicy, niewielkiej wsi w Beskidzie Niskim, gdzie obok siebie mieszkają Łemkowie – Ukraińcy i Polacy.

„Można powiedzieć, że to relikt świata, który został zniszczony przez totalitaryzmy XX wieku. Mimo tego, Łemkowszczyzna nadal pozostaje przestrzenią, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem” – podano.

Archidiecezja wskazała, że w 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy zaprosiło artystę z Ukrainy, Romana Vasylykowa, aby wraz ze studentami wziął udział w organizowanym w Nowicy plenerze malarskim. Zaproszono też malarzy z Polski. Tak zaczął się eksperyment – Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów, które trwają nieprzerwanie od 14 lat. Przez wiele lat spotkania odbywały się w Nowicy. W 2021 roku plener miał miejsce w Krzyworówni w Ukrainie, a ubiegłoroczny odbył się w Wesołej pod Warszawą.

>>> Polsko-ukraińskie ikony. Dzięki ich aukcji, dzieci wyjadą na kolonie

„Dotychczas w plenerach wzięło udział ponad 200 malarzy, powstało ponad 400 prac, które prezentowane były na 60 wystawach w Polsce, Ukrainie, na Białorusi, w Gruzji, Armenii i Niemczech. Wystawy poplenerowe i przekrojowe odwiedza rocznie ponad 10 tys. osób. Spośród ikon powstałych w trakcie każdej edycji wybieranych jest od 5 do 10, które składają się na kolekcję współczesnych ikon” – podała Archidiecezja.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W dniach 3, 4 i 5 kwietnia, czyli w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze