fot. unsplash/Caleb Woods

Gniezno: warsztaty dla delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży

W Gnieźnie zakończyło się trzydniowe szkolenie dla diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jednym z głównych tematów była umiejętność empatycznego i profesjonalnego przyjmowania zgłoszeń od osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Z uczestnikami warsztatów spotkał się abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W części szkoleniowej znalazły się m.in. warsztaty poświęcone umiejętności empatycznego i profesjonalnego przyjmowania zawiadomienia od osób wykorzystanych seksualnie, prowadzenia rozmów z nimi oraz sporządzenia protokołu z pierwszego spotkania.

– Bardzo ważna i cenna była możliwość twórczej konfrontacji dwóch perspektyw: prawnej i psychologicznej – powiedział KAI ks. Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. Dodał, że w pracy delegata, osoby „pierwszego kontaktu” z osobą pokrzywdzoną obydwie te perspektywy są ważne i potrzebne.

„To bardzo delikatna i istotna materia, bo od tego, jak ten kontakt będzie przeprowadzony, jak zostanie sporządzony pierwszy protokół, będzie zależało dalsze procedowanie sprawy. A także to, jak tę sprawę będzie przeżywała osoba pokrzywdzona” – wskazuje duchowny. Tłumaczy, że rolą prawnika jest wydobycie od osoby skrzywdzonej jak największej liczby danych i informacji, natomiast psycholog patrzy z nieco innej perspektywy.

>>> Szkolenie dla diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży w Gnieźnie

fot. pexels.com

Współpraca

Omówiono też sprawę współpracy delegata, duszpasterza ofiar i kuratora duchownych oskarżonych lub skazanych. Jak zaznacza ks. Rzeszowski, każda z tych osób ma inną perspektywę i odmienną rolę do spełnienia. Na przykład kurator musi być jakby „starszym bratem” ale też kimś, kto kontroluje, czy podlegająca mu osoba przestrzega nakazanych norm, zakazów lub ograniczeń i dba o bezpieczeństwo.

Podczas szkolenia podjęto także temat współpracy z Fundacją św. Józefa i Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, które reprezentowali Marta Titaniec i ks. Piotr Studnicki. Była też mowa o aktualnych potrzebach i wyzwaniach w posłudze delegatów m.in. o tworzeniu regionalnych grup superwizyjnych. „Chodziłoby o to, aby delegaci na poziomie regionalnym mogli szukać wsparcia i wymieniać doświadczenia po to, by lepiej radzić sobie ze swoimi emocjami, związanymi z ich pracą” – tłumaczy ks. Rzeszowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze