Kazania wokół biblijnych kobiet. Zaproszenie
X edycja „Kazań na Górze” prezentuje sylwetki kobiet uwiecznionych na kartach Biblii. Cykl trwa od kwietnia do października. Comiesięczne spotkania gromadzą w tamtejszym sanktuarium uczestników katechez w każdą ostatnią niedzielę miesiąca od kwietnia do października. Tegoroczny cykl pt. „Kobiety biblii” rozpoczął ks. dr Jarosław Kwiecień, rektor i wykładowca WSD w Koszalinie, ukazując postać z Księgi Rodzaju – Sarę.
– To już 10 edycja „Kazań na Górze”, a rozpoczęliśmy je w Roku Wiary – mówi s. Paulina Kopacz, prezes Fundacji Przymierze, zapowiadając konferencje z cyklu „Kobiety biblijne” kolejno o Sarze, Esterze, Rut i Noemi, Annie, Judycie, Marcie i Marii oraz Maryi. – Warto podkreślić, że tegoroczny temat, choć omawia sylwetki kobiet znanych z kart Biblii, jest skierowany do wszystkich, również dla mężczyzn.
>>> Cykl „Biblia na każdy dzień” po ukraińsku
Jak wyjaśnia s. Paulina, celem tych spotkań jest nawiązanie silniejszej więzi z Bogiem. Dodaje, że wielokrotnie słyszała od uczestników, że „kazania” rzeczywiście służą pogłębieniu codziennego życia chrześcijańskiego. „Mam nadzieję, że tym bardziej kobiety biblijne będą inspiracją do tego, by dobrze kształtować swoje codzienne postawy, zrozumienie samego siebie i innych, ponieważ one dotykają konkretnych sytuacji życiowych, np. pokazują jak otwierać się na relacje w rodzinie między synową a teściową, jak to zobaczymy w przypadku Rut i Noemi” – tłumaczy zakonnica.
Są osoby, które uczestniczą w cyklu niemal nieprzerwanie od jego pierwszej edycji. Od kilku lat po katechezie uczestnicy mają okazję do rozmów na temat podjęty w katechezie – w gościńcu, przy kawie i cieście. Od pandemii rozszerzył się krąg odbiorców dzięki transmisjom video na kanale YouTube oraz Facebooku Fundacji Przymierze oraz w Dobrych Mediach.
>>> Talibowie w Afganistanie odcinają kobiety od edukacji
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej jest jednym z trzech sanktuariów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Posługują w nim siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Miejsce poświęcone przez św. Jana Pawła II podejmuje liczne dzieła apostolskie i ewangelizacyjne. Prężny jest tu ruch pielgrzymkowy. Obecnie buduje się tu Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne wraz z muzeum poświęconym papieżowi Polakowi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |