Gorzów Wielkopolski, 01.07.2017. Stra¿acy walcz¹ z po¿arem katedry w Gorzowie Wielkopolskim, 1 bm. Z dachu na wie¿y, zlokalizowanej w centrum miasta gotyckiej œwi¹tyni, unosz¹ siê k³êby dymu – poinformowa³ PAP oficer dy¿urny lubuskiej stra¿y po¿arnej. (mr) PAP/Lech Muszyñski ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Gorzów Wlkp./ Stra¿acy walcz¹ z po¿arem dachu katedry***

Gorzów Wielkopolski: płonie gotycka katedra

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczy z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. Z dachu na wieży zlokalizowanej w centrum miasta gotyckiej świątyni unoszą się kłęby dymu – poinformował PAP oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej.

Zgłoszenie o pożarze straż otrzymała około godziny 18:30. Teren wokół został zabezpieczony, trwa akcja gaśnicza. Przygląda się jej wielu mieszkańców miasta.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki.

Fot. PAP

Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta

Gorzów Wielkopolski: płonie gotycka katedra
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze