Makulatura na misje

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przynieś makulaturępomóż mieszkańcom Afryki! Przez najbliższe trzy dni (do 2 lipca) w Warszawie będzie ostatnia taka okazja do pomocy w tym sezonie. Makulatura na misje” to akcja ogólnopolska. Warto sprawdzić, gdzie jeszcze można dorzucić trochę papieru!   

Jeden kilogram tego surowca wtórnego to 75 litrów wody dla Afryki! Warto zapamiętać ten przelicznik. To wielki dar pierwszej potrzeby. Organizatorzy akcji apelują i proszą: „zbieraj – nie niszcz – przekaż – wspieraj”. Przynieść można prasę, książki, kartony, opakowania, ulotki, ścinki. Warto posegregować makulaturę na dwie grupy. Do pierwszej, cienkiej zaliczają się ulotki, gazety i książki w miękkiej oprawie. Osobna – twarda – to kartony, opakowania, okładki.  

Warszawska odsłona akcji rozpoczęła się w 2012 r. w ramach „Misja miasta”. W tym roku makulaturę zbierano już przez trzy weekendy, teraz czwarta taka okazja! Za pieniądze ze sprzedaży zebranej makulatury misjonarze budują studnie w Sudanie. Koszt jeden wynosi około 45 tysięcy złotych. W Sudanie Południowym studnie są wiercone na głębokość 80 metrów, a każdej z nich jest nadawany patron. 

UNICEF alarmował ostatnio, że objął programem żywieniowym tysiące dzieci, mieszkańców tego kraju. Dzieci są tam często bezpośrednio zagrożone śmiercią z głodu i pragnienia. Po wojnie domowej, która została zawieszona w 2014 r. Sudan zmaga się z biedą i niedostatkiem podstawowych dóbr koniecznych do przeżycia i normalnego rozwoju. Organizacje humanitarne cały czas mają utrudnioną pracę w tym kraju. UNICEF zrzuca paczki żywnościowe z samolotów. Pomogło to zatrzymać postępującą klęskę, ale sytuacja w tej części Afryki nadal jest katastrofalna. Ostatnie dane z Sudanu pokazują, że poziom głodu zmalał do stanu z początku tego roku (kiedy sytuacja była i tak katastrofalna). Udało się to dzięki szybkiej reakcji i ciężkiej pracy międzynarodowych organizacji, ale to na pewno nie jest koniec kryzysu. Nadal każdego dnia sześć milionów ludzi stara się znaleźć wodę i pożywienie. Każdego dnia tysiące dzieci (wraz z rodzinami) próbuje przedostać się do Ugandy.  

Zbiórki makulatury w polskich miastach pomagają też innym krajom z najbiedniejszych regionów świata (na przykład Płock pomagał już misjonarzom w Mongolii). W stolicy zbiórka potrwa do niedzieli w parafii pw. Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim. Jak mówią inicjatorzy zbiórki: Przychodząc z pomocą humanitarną ludziom w najbiedniejszych regionach świata budujemy żywy pomnik Janowi Pawłowi II, który prosił o „wyobraźnię miłosierdzia”. 

Zobacz także
Wasze komentarze