fot. pixabay

Gorzów Wlkp.: wirtualna wystawa pisanek i warsztaty zdobienia jajek

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. zachęca do odwiedzenia wirtualnej wystawy pisanek nadesłanych na tegoroczny, 48. Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego – poinformował dr Mirosław Pecuch z gorzowskiego muzeum.

Wystawę czasową prezentującą zwycięskie prace konkursowe można obejrzeć na kanale YouTube Muzeum Lubuskiego. To nie jedyna świąteczna propozycja muzeum w formie online.

„Oprócz oglądania wystawy, zachęcamy również do wspólnego ozdabiania jajek przed ekranami komputerów. Henryk Pieluszczak i jego córka Paulina Pieluszczak-Suchodolska z Trzebicza koło Drezdenka poprowadzili dla nas warsztaty pisankarskie, podczas których zaprezentowali najnowszą oraz najstarszą z tradycyjnych technik pisankarskich” – powiedział Pecuch.

W tym roku na Konkurs im. Michała Kowalskiego prace nadesłało 32 autorów z całej Polski – łącznie 205 pisanek.

W technice batikowo-pisakowej pierwszą nagrodę przyznano Aleksandrze Charko z miejscowości Nowotki koło Elbląga. Za najlepsze pisanki wykonane w technice batikowo-szpilkowej uznano zaś pisanki Anny Kuncik z Przemkowa.

Z kolei w technice drapanej wygrał Adam Lasota z Gliwic, a w kategorii technik mieszanych pierwsze miejsce zajęła Maria Ciechańska z Łodzi.

Konkurs im. Michała Kowalskiego jest jednym z najstarszych tego typu przeglądów rękodzieła w woj. lubuskim. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek.

Od wielu lat organizatorami konkursu są gorzowskie koło Związku Ukraińców w Polsce, Muzeum Lubuskie i koło Zjednoczenia Łemków w Gorzowie. Konkurs jest dofinansowywany przez miasto Gorzów Wielkopolski.

W konkursie biorą udział zarówno osoby zajmujące się profesjonalnie sztuką ludową, jak i amatorzy – pasjonaci ludowych tradycji. Wiele prac nadsyła również młodzież szkolna.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze