Fot. ekai.pl

Grecja: patriarcha Bartłomiej I obchodzi 30-lecie posługi

W Sali Koncertowej w Atenach 24 listopada odbyły się państwowo-kościelne obchody 30. rocznicy objęcia urzędu patriarchy Konstantynopola przez Bartłomieja (Archondonisa). W uroczystościach wzięli udział najwyższej rangi politycy Grecji, w tym prezydentka Ekaterina Sakellaropulu i premier Kyriakos Mitsotakis oraz przedstawiciele Kościoła Grecji, różnych instytucji państwowych i społecznych, w tym cywilny gubernator Góry Atos (podlegającej na płaszczyźnie kościelnej patriarsze konstanynopolskiemu) – Thanassis Martinos.

Zwracając się do honorowego zwierzchnika światowego prawosławia prezydentka nazwała go „przywódcą światowego wymiaru oraz filarem hellenizmu, prawosławia i chrześcijaństwa”. Wskazała, że jego wieloletnia i wielostronna działalność wzmocniła Patriarchat Ekumeniczny w kluczowych sprawach, a także podkreśliła „wielką drogę, jaką [on] przemierzył, a przy tym trudną i pełną przeszkód”. Sakellaropulu wspomniała również o jego niezłomności i oddaniu swej pracy, opisując patriarchę jako „jedną z tych osób, które uosabiają duchową i historyczną ciągłość uniwersalizmu hellenizmu”.

>>> Patriarcha Bartłomiej dementuje pogłoski o rezygnacji

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Z kolei szef rządu określił Bartłomieja jako „osobę o międzynarodowym uznaniu, [wznoszącą się] ponad narodowościami i religiami”. Dodał, że „stał się on mocnym punktem odniesienia w obliczu trosk dzisiejszych ludzi”. Zdaniem premiera długi szlak patriarchy ekumenicznego od jego intronizacji po burzliwej drodze uczynił z niego pioniera dialogu międzywyznaniowego na całym świecie. „I doprowadziło to Waszą Świątobliwość znacznie wcześniej niż wielu innych przywódców do podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody, ostatnio zaś do natychmiastowej odpowiedzi na potrzeby ochrony zdrowia i życia przez szczepienie przeciwko covidowi”.

Mitsotakis nawiązał ponadto do przydomku „Zielony Patriarcha”, pod którym Bartłomiej jest znany już co najmniej od 1996 r., gdy wystąpił przeciw „zbrodniom wobec świata przyrody” oraz do międzynarodowych sympozjów ekologicznych, które organizował na statkach płynących po morzach i rzekach, aby podkreślić konieczność ochrony środowiska naturalnego. Mówca wysoko ocenił spotkania patriarchy z papieżem Franciszkiem, który ma przybyć do Aten na początku grudnia, i ich wspólne zaangażowanie w walce z ubóstwem i nierównością, jak również liczne inicjatywy Bartłomieja w jego 30-letniej posłudze na obecnym stanowisku.

>>> Patriarcha Bartłomiej I: Joe Biden to mąż wiary i człowiek wizji

W czasie uroczystości Ateńskie Stowarzyszenie Konstantynopolskich Przyjaciół Muzyki wykonało kilka psalmów. Głównym organizatorem wydarzenia było obchodzące również 30 lat istnienia Bractwo Archontów Świętego Wielkiego Kościoła Chrystusowego „Przenajświętszego i Najprzewielebniejszego” a koordynatorką – przewodnicząca Związku Dziennikarzy Dzienników Ateńskich Maria Antoniadu.

Podczas swego pobytu w stolicy Grecji patriarcha Bartłomiej odwiedził m.in. Dziecięcy Szpital Onkologiczny im. Marianny W. Wardinojannis „Elpida” (Nadzieja), gdzie modlił się za małych pacjentów i ich rodziny oraz za opiekujących się nimi lekarzy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze