fot. EPA/CLAUDIO PERI

Papież do młodych: bez kreatywności wszyscy stają się jednakowi

Papież Franciszek spotkał się w czwartek w Rzymie z ponad 70 młodymi ludźmi z 41 krajów świata, w tym z Polski. Spotkanie zorganizowała papieska fundacja edukacyjna Scholas Occurentes. Uczestniczyli w nim uczniowie i studenci z różnych środowisk, z prestiżowych uczelni i uchodźcy.

Do Międzynarodowego Papieskiego Kolegium Maria Mater Ecclesiae przybyli młodzi ludzie w wieku od 16 do 27 lat z pięciu kontynentów; z krajów takich jak Rwanda, Argentyna, Kanada, USA, Haiti, Irak, Mozambik, Nigeria, RPA, Australia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wenezuela, Wietnam, Hiszpania, Portugalia i Polska.

>>> Adwentowe przesłanie papieża do Polaków

Różne religie

Były wśród nich osoby różnych wyznań i religii. Wszyscy przybyli do Rzymu, gdzie do niedzieli dzielą się swoimi doświadczeniami z okresu pandemii. Większość z nich rozpocznie też roczny kurs nauk społecznych i politycznych, inspirowany encykliką Franciszka o braterstwie – Fratelli tutti.

W spotkaniu uczestniczył też włoski minister oświaty Patrizio Bianchi.

Kultura spotkania

Papież mówił do młodzieży z całego świata o znaczeniu kultury spotkania. „Kiedy tracimy tę zdolność, stajemy się skostniali” – podkreślił. Zwrócił też uwagę na potrzebę kreatywności, bez której „wszyscy stają się nie do odróżnienia, jednakowi, nie tyle na twarzy, co w sercu”.

młodzież
fot. Unsplash

>>> Papież Franciszek: Chrystus nie chce wokół siebie służalczości

Cmentarzysko świata

Odpowiadając na pytanie uchodźcy z Afryki, Franciszek powiedział: „Morze Śródziemne zamienia się w największe cmentarzysko na świecie”. „Kiedy mówimy o uchodźcach, nie mówimy o liczbach, ale o naszych braciach i siostrach. Poznałem uchodźców, którym lata zabrało dostanie się do Europy, a zrobili to, by móc żyć” – oświadczył.

– Powinniśmy otworzyć nasze serca na życie uchodźców – mówił Ojciec Święty, odpowiadając na pytania zgromadzonych. Tłumaczył, że uchodźca to nie turysta, który przyjechał zwiedzać inny kraj, ale ktoś, kto uciekł ze swej ojczyzny i ryzykuje swe życie, „aby żyć”.

Do wypowiedzenia tych słów skłoniła go historia Austena, młodego uchodźcy z Rwandy po ludobójstwie z 1994 r., który trafił do Konga, a obecnie objęty jest programem sieci Scholas Occurrentes.

„Oblicza pandemii”

Podczas wizyty w kolegium papież obejrzał też krótki spektakl „Oblicza pandemii”, w którym młodzież wystąpiła w kolorowych maskach teatralnych. Franciszek otrzymał jedną maskę do pokolorowania.

>>> Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: „powstań i świadcz!”

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze