Fot. PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Grecja: zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci – mimo sprzeciwu Kościoła prawosławnego

W czwartek grecki parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa jednopłciowe oraz pozwalające im na adopcję dzieci. Grecja stała się w ten sposób pierwszym prawosławnym krajem na świecie, który dopuścił taką możliwość prawną. Kategoryczny sprzeciw wobec zmian przepisów wyrażał Kościół prawosławny.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis uznał nowe prawo za „odważny krok w kierunku wyeliminowania znaczących nierówności”. Podczas debaty parlamentarnej poprzedzającej głosowanie, podkreślił, że reforma przyniesie widoczność zmarginalizowanym społecznościom i zapewni wielu dzieciom należne im miejsce w społeczeństwie. „Reforma ma na celu poprawę życia kilku naszych współobywateli, bez uszczerbku dla życia innych” – oświadczył Mitsotakis. Zdecydowaną dezaprobatę dla ustawy wyraził Kościół prawosławny. Jest to o tyle znaczące, że prawosławie jest w Grecji religią państwową. Arcybiskup prawosławny Aten i całej Grecji Hieronim II ostrzegł, że środek ten może podważyć spójność społeczną Grecji, a także tradycyjne pojęcie rodziny. Pod koniec stycznia, podczas prac parlamentarnych, Kościół organizował protesty przeciwko ustawie. W tej sprawie Grecy pozostają też silnie podzieleni.

>>> Papież o błogosławieniu par nieregularnych i tej samej płci: dotyczą osób, a nie stowarzyszeń LGBT

Kraje prawosławne nie tak konserwatywne?

Pod koniec stycznia biskupi Kościoła prawosławnego w Grecji jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko nowym przepisom. Wskazali, że ta propozycja prawna zniszczyłaby podstawową komórkę społeczna, jaką jest rodzina, podkreślając, że do realizacji celów małżeństwa konieczna jest komplementarność płciowa współmałżonków. Hierarchowie ocenili, że priorytetem projektu ustawy są „seksualne wybory homoseksualnych dorosłych”, a nie dobro dzieci, które – ich zdaniem – wychowywałyby się w zamieszaniu dotyczącym ról rodzicielskich.

Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Decyzja Grecji o legalizacji małżeństw osób tej samej płci stanowi znaczące odejście od konserwatywnych norm społecznych często kojarzonych z prawosławnymi narodami chrześcijańskimi. Ustawodawstwo nie tylko uznaje małżeństwa osób tej samej płci, ale także przyznaje równe prawa rodzicielskie parom tej samej płci, zapewniając, że oboje partnerzy mają taką samą pozycję prawną jako opiekunowie dziecka.

37. kraj na świecie

Ustawa ma jednak swoje ograniczenia. Nie zapewnia ona dostępu do wspomaganego rozrodu lub ciąży zastępczej dla par tej samej płci, ani nie przyznaje praw rodzicielskich osobom transpłciowym. Pominięcia te podkreślają ciągłą złożoność debaty wokół praw osób LGBTQ+ w Grecji.

Przez przyjęcie ustawy Grecja stała się 37. krajem na świecie, który uznał tzw. równość małżeńską. Zmieniono art. 1350 kodeksu cywilnego w celu umożliwienia zawarcia małżeństwa między dwiema osobami bez względu na ich orientację seksualną. Za nowymi przepisami głosowało 175 posłów, 77 było przeciw i dwóch wstrzymało się. Chociaż orędownikiem ustawy był premier Grecji Mitsotakis, jej przyjęcie wymagało poparcia partii opozycyjnych ze względu na sprzeciw wielu posłów z jego centroprawicowej partii rządzącej.

W Unii Europejskiej 15 z 27 państw członkowskich zalegalizowało małżeństwa osób tej samej płci.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze