Grekokatolicy i prawosławni obchodzą święto Mikołaja Cudotwórcy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uroczystości ku czci św. Mikołaja Cudotwórcy odbyły się we wtorek w katedrze prawosławnej w Białymstoku. Jest on patronem tej katedry – najważniejszej świątyni prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Oprócz prawosławnych święto obchodzą też grekokatolicy.

Głównej liturgii w katedrze pw. św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Zakończyła ją procesja z ikoną świętego wokół świątyni. Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta polska Cerkiew, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia w kalendarzu gregoriańskim (obecnie powszechnym), czyli 13 dni po tradycyjnych mikołajkach.

Białostocka katedra prawosławna pw. św. Mikołaja została wybudowana w latach 1843-46 jako świątynia parafialna, ponieważ Białystok należał wówczas do diecezji grodzieńskiej. W 1951 r., po utworzeniu prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, podniesiono ją do rangi katedry. Znajduje się w niej, szczególnie czczona, ikona przedstawiająca świętego Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy (akatysty).

Podobne świąteczne obchody odbyły się we wtorek w województwie podlaskim również m.in. w Białowieży, Narewce czy Drohiczynie. W Warszawie liturgia była sprawowana rano w prawosławnej kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego.

Dzień św. Mikołaja według kalendarza juliańskiego obchodzili również prawosławni i grekokatolicy m.in. z Podkarpacia. „W nocy wierni obdarowali się prezentami. Natomiast we wtorek w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa związane z kultem świętego” – powiedział  dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach ks. Andrzej Żuraw. Duchowny zaznaczył, że św. Mikołaj jest dla chrześcijan wschodnich jednym z ważniejszych świętych. „W Kościele wschodnim szczególną uwagę zwraca się na dobroć św. Mikołaja (…). Jego podobizna zajmuje poczesne miejsce w każdym ikonostasie. Znajduje się wśród namestnych ikon” – dodał ks. Żuraw.

Biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym. Ten czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany cudotwórcą, jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny. Św. Mikołaja uważa się także za orędownika osób skrzywdzonych przez los. Zasłynął z podrzucania jedzenia i złota do domu trzech biednych sióstr, by mogły wyjść za mąż. Stąd wziął się zwyczaj obdarowywania prezentami w jego święto. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza, ale morze uspokoiły modlitwy świętego.

Jego relikwie znajdują się w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, gdzie święty zmarł 6 grudnia, między rokiem 345 a 352 (dokładnej daty nie udało się ustalić) jako biskup tego miasta.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym GUS, które to dane uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.

Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ponad 33 tys. wiernych. Mieszkają m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Grekokatolicy i prawosławni obchodzą święto Mikołaja Cudotwórcy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze