Chotyniec, 07.01.2017. Msza œwiêta w greckokatolickiej cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajœwiêtszej Bogurodzicy w Chotyñcu, 7 bm. Zgodnie z kalendarzem juliañskim wierni obrz¹dku wschodniego obchodz¹ dzisiaj pierwszy dzieñ Bo¿ego Narodzenia. (dd/cat) PAP/Darek Delmanowicz ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Bo¿e Narodzenie prawos³awnych i wiernych innych obrz¹dków wschodnich***

Gruzja: duchowny oskarżony o próbę otrucia hierarchy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Gruziński duchowny (protojerej) Giorgi Mamaladze, podejrzany o zamiar otrucia cyjankiem „jakiegoś hierarchy” Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, został aresztowany – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Generalna Gruzji.

Prawosławnego duchownego zatrzymano w piątek, 10 lutego, gdy znajdował się na lotnisku, skąd miał odlecieć do Berlina; z jego bagażu wyjęto cyjanek sodu – powiadomiła prokuratura.

W stolicy Niemiec przebywa na leczeniu zwierzchnik Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, katolikos-patriarcha całej Gruzji Eliasz II; towarzyszą mu inni hierarchowie.

Prokurator generalny Irakli Szotadze powiedział, że dochodzenie w związku z przygotowywaniem zabójstwa duchownego wysokiej rangi rozpoczęło się 2 lutego po doniesieniu, jakie złożył pewien obywatel. Człowiek ten, którego nazwiska nie podano, oznajmił, że protojerej Giorgi Mamaladze prosił o pomoc w zdobyciu trucizny – relacjonował prokurator.

„Przy pomocy tej substancji Mamaladze miał zamiar targnąć się na życie osoby z cerkiewnej hierarchii” – powiedział prokurator. Podejrzanego umieszczono w areszcie tymczasowym.

Premier Gruzji Giorgi Kwirikaszwili zarządził wzmocnienie ochrony zwierzchnika gruzińskiej Cerkwi, 83-letniego Eliasza II, który w poniedziałek pomyślnie przeszedł w Niemczech operację woreczka żółciowego – podały gruzińskie media.

Do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego należy ok. 80 proc. mieszkańców Gruzji liczącej ok. 4,5 miliona ludności.

AFP pisze, że Eliasz II, który stoi na czele tej Cerkwi od roku 1977, ma znaczny wpływ na życie polityczne i społeczne w Gruzji. Zaznacza też, że gruzińska Cerkiew, będąca celem wielkich represji w epoce sowieckiej, po upadku ZSRR w roku 1991 zajęła ważne miejsce w życiu kraju.

Gruzja: duchowny oskarżony o próbę otrucia hierarchy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze