Fot. wikipedia/დავით ასრიაშვილი, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35716267

Gruzja: patriarcha Eliasz II wyraził radość z przyznania jego krajowi statusu kandydata do Unii Europejskiej

Uzyskanie przez Gruzję statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej jest wynikiem „wielkich wysiłków naszego obecnego rządu, stanowczości naszego narodu i pracy wielu ludzi” – stwierdził zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP) patriarcha Eliasz II w oświadczeniu ogłoszonym 16 grudnia. Podkreślił przy tym, iż „wszystkie władze Gruzji przyczyniły się do zbudowania tej drogi po odzyskaniu naszej niepodległości”.

15 bm. decyzję w tej sprawie ogłosił w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Jednocześnie oznajmił, iż Rada postanowiła rozpocząć rozmowy o przystąpieniu do UE z Ukrainą i Mołdawią a w dalszej przyszłości również z Bośnią i Hercegowiną. „To wyraźny sygnał nadziei dla ich narodów i dla naszego kontynentu” – napisał Michel na portalu społecznościowym X.

>>> Gruzja: w Tbilisi uczczono pamięć stu tysięcy męczenników

Na wieść o ogłoszeniu decyzji Rady Europejskiej na ulice Tbilisi wyległo kilkadziesiąt tysięcy ludzi, okazując swą radość i wdzięczność władzom unijnym z tego powodu. Dla tego małego państwa kaukaskiego wstąpienie do Unii jest nie tylko szansą na pomyślniejszy rozwój gospodarczy i społeczny, ale także a nawet przede wszystkim swego rodzaju obroną przed Rosją i jej zaborczą poliityką – twierdzą komentatorzy nie tylko gruzińscy.

Fot. pixabay

Nawiązując do tych oczekiwań patriarcha zwrócił uwagę, że „dzisiaj jest szczególny dzień, ponieważ uzyskanie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej otwiera nowe możliwości dla stabilności politycznej w kraju i podniesienia jego statusu  stosunkach międzynarodowych, otwiera również drogę do postępu kulturalnego, naukowego, technicznego i gospodarczego”. Autor oświadczenia wyraził nadzieję, że ta więź [z UE] „będzie wzajemnie wzbogacająca oraz pomoże w umocnieniu tradycji chrześcijańskich i wartości duchowych naszego kraju”.

14 grudnia na spotkaniu Rady Europejskiej w Brukseli przywódcy krajów członkowskich UE poparli, na podstawie zaleceń wydanych przez Komisję Europejską 8 listopada br., rozpoczęcie rozmów z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przyjęcia ich do Unii oraz przyznanie statusu kandydata do członkostwa Gruzji. Przystąpienie do Unii Europejskiej jest wpisane w konstytucji gruzińskiej, a – według badań socjologicznych – postawę tę popiera ok. 80 proc. ludności kraju.

***

Warto dodać, że patriarcha Eliasz II (w świecie Irakli Guduszauri-Sziolaszwili), którty 4 stycznia przyszłego roku skończy 91 lat, sprawuje swój urząd głowy GKP od 25 grudnia 1977, a więc prawie 46 lat i jest pod tym względem najdłużej urzedującym zwierzchnikiem kościelnym w świecie prawosławnym. Od 1952 był mnichem, przyjąwszy imię Eliasz (po gruzińsku IIlia). Święcenia kapłańskie (hieromnicha) przyjął 10 maja 1959 z rąk ówczesnego patriarchy moskiewskiego Aleksego I. Od 1962 miał godność archimandryty 25 sierpnia 1963 ówczesny katolikos-patriarcha gruziński Efrem II wyświęcił 30-letniego mnicha na swego biskupa pomocniczego z tytułem szemokmedzkiego. 1 września 1967 został biskupem suchumskim i abchaskim, a więc stał na czele eparchii (diecezji) obejmującej Abchazję – w owym czasie stanowiącą część Gruzji, od 2008 okupowaną przez Rosję. Od 17 maja 1969 Eliasz miał godność metropolity. 23 grudnia 1977 (po śmierci 9 listopada tegoż roku patriarchy Dawida) XII Sobór Lokalny GKP wybrał go na nowego arcybiskupa Mcchety i Tbilisi, katolikosa-patriarchę całej Gruzji, który objął swój urząd w dwa dni później.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze