epaselect epa05845218 Members of social organizations perform a ceremony, for the 40 girls who died in a fire at a government-run youth shelter in Guatemala, in front of the National Palace in Guatemala City, Guatemala, 12 March 2017. The death toll of a fire at an overcrowded youth shelter on 08 March, has risen to 40 girls. EPA/EDWIN BERCIAN Dostawca: PAP/EPA.

Gwatemala: już 40 ofiar pożaru w przytułku dla młodzieży

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do 40 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru, jaki wybuchł w środę w domu opieki dla nieletnich ofiar przemocy w Gwatemali. Ogień rozprzestrzenił się po podpaleniu przez wychowanki domu materaców na znak protestu przeciwko nadużyciom seksualnym ze strony personelu.

Marta Lidia Garcia, matka jednej z dziewczynek. Fot. PAP/EPA/EDWIN BERCIAN

Ciała 19 dziewcząt zostały wydobyte przez służby ratunkowe, natomiast 21 dalszych ofiar śmiertelnych to osoby zmarłe w szpitalu na skutek poparzeń.

Według ustaleń policji pożar wywołały same nastolatki, wychowanki zakładu. W środę, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, podpaliły one materace, aby zaprotestować w ten sposób przeciwko nadużyciom seksualnym, „handlowi żywym towarem”, jak to określił gwatemalski dziennik „Prensa Libre” i przemocy stosowanej wobec nich przez personel zakładu wychowawczego.

Próby opanowania ognia za pomocą gaśnic nie dały rezultatu. Z pożaru wyniesiono w środę 41 poszkodowanych dziewcząt, ale dziewięć z nich zmarło, zanim zdołano je przewieźć do szpitala Świętego Jana Bożego w stolicy Gwatemali.

Zakład opiekuńczy dla dziewcząt i chłopców pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny był już wielokrotnie przedmiotem krytyki w gwatemalskich mediach z powodu stosowanych tam metod wychowawczych oraz nadużyć seksualnych ze strony personelu.

Fot. PAP/EPA/EDWIN BERCIAN

Galeria (9 zdjęć)
Gwatemala: już 40 ofiar pożaru w przytułku dla młodzieży
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze