Gwinea Równikowa zniosła karę śmierci
Gwinea Równikowa zniosła karę śmierci – podała w poniedziałek tamtejsza telewizja państwowa, powołując się na ustawę ogłoszoną przez Teodoro Obianga Nguemę Mbasogo, prezydenta tego małego afrykańskiego kraju, jednego z najbardziej odizolowanych i autorytarnych reżimów na świecie.
>>> Silne trzęsienie ziemi w Meksyku
„Kara śmierci jest całkowicie zniesiona w Republice Gwinei Równikowej” – głosi ustawa nowego kodeksu karnego Gwinei Równikowej, podpisanego przez głowę państwa i opublikowanego przez wiceprezydenta.
„Piszę to wielkimi literami, aby przypieczętować ten wyjątkowy moment: GWINEA RÓWNIKOWA ZNIOSŁA KARĘ ŚMIERCI” – napisał na Twitterze wiceprezydent Teodoro Nguema Obiang Mangue, znany w swoim kraju jako Teodorin, jeden z synów głowy państwa. Jego ojciec, 80-letni Obiang, jest światowym rekordzistą pod względem długości sprawowania władzy, nie licząc monarchii. Krajem rządzi od 43 lat.
W telewizji państwowej informacja o zniesieniu kary śmierci została podana w zwięzły sposób, na końcu wiadomości telewizyjnych, a dziennikarz określił ją jako „historyczną dla naszego kraju”. Skazani na śmierć w Gwinei Równikowej byli zwykle rozstrzeliwani przez żołnierzy. Według Amnesty International ostatnia oficjalna egzekucja w tym kraju miała miejsce w 2014 roku, ale reżim jest regularnie oskarżany przez międzynarodowe organizacje pozarządowe i ONZ o zaginięcia, arbitralne zatrzymania i tortury.
>>> Jak często i co kupujemy w internecie?
W sierpniowym raporcie AI potępiła politykę Gwinei Równikowej przeciwko „gangom”, która „podważa prawa człowieka”. „Pod pozorem walki z przestępczością władze arbitralnie aresztują i przetrzymują młodych ludzi, z których wielu jest torturowanych, maltretowanych i zabijanych” – powiedziała Marta Colomer, szefowa kampanii AI na rzecz Afryki Środkowej i Zachodniej. W odpowiedzi prezydent Obiang oświadczył, że „Gwinea Równikowa całkowicie ignoruje deklaracje Amnesty International dotyczące praw człowieka, ponieważ brakuje im podstaw do takich twierdzeń i wiarygodności”.
Około 50 krajów na świecie nadal stosuje karę śmierci. W Afryce ponad 30 krajów utrzymuje ją w swoim ustawodawstwie, w ostatnich latach prawie połowa przeprowadziła egzekucje.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |