epa05575610 A general view shows a collapsed Citgo gas station island on US-1 in Daytona Beach, Florida, USA, 07 October 2016. Hurricane Matthew has crossed over parts of Haiti and Cuba and is moving up the east coast Florida in the United States. EPA/WILLIE J. ALLEN JR Dostawca: PAP/EPA.

Haiti: Do 877 wzrósł bilans ofiar huraganu Matthew

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych na Haiti przez huragan Matthew wzrosła w piątek do 877. Żywioł dotarł do zachodniego wybrzeża USA. Jego siła powoli słabnie.

We wtorek huragan przeszedł przez południowo-zachodnią część Haiti – najuboższego państwa półkuli zachodniej – we wtorek osiągając prędkość do 230 kilometrów na godzinę i sprowadzając ulewne deszcze. Według władz, około 61,5 tys. ludzi ze zniszczonych miejscowości przebywa w prowizorycznych kwaterach.

W piątek Matthew dotarł do Florydy, wiejąc z prędkością do 195 kilometrów na godzinę. Pociągnął za sobą trzy ofiary śmiertelne, jak podały lokalne władze.

W nocy z piątku na sobotę huragan przesuwał się wzdłuż wybrzeża, opasując północno-wschodnią Florydę oraz Georgię. Wiatr osiągał w tym przypadku prędkość 170 km.

Służby meteorologiczne podały, że tak długo, jak będzie on przechodzić nad terytorium Stanów Zjednoczonych, Matthew zachowa wszystkie cechy silnego huraganu. Zgodnie z prognozami jego oddziaływanie zakończy się w niedzielę wieczorem

Huragan spowodował znaczne perturbacje w ruchu lotniczym. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal monitorujący ruch powietrzny ponad 5 tys. rejsów zostało odwołanych od środy do soboty. Stopniowo przywracany jest ruch na lotniskach na Florydzie – pisze agencja Reutera. W niedzielę zostanie przywrócony ruch lotniczy w Karolinie Południowej i w Karolinie Północnej. W tej ostatniej, decyzją prezydenta Baracka Obamy został wprowadzony w piątek stan nadzwyczajny.

Intensywność Matthew osłabła w nocy z czwartku na piątek, co spowodowało zdegradowanie go z czwartej do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. W sobotę został określony jako huragan kategorii drugiej .

Według amerykańskiej Państwowej Służby Meteorologicznej (US National Weather Service) może to być najpotężniejszy huragan, jaki nawiedził północno-wschodnia Florydę od 118 lat.

Zobacz także
Wasze komentarze